abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:00 | Nová verze

    Kryptografická knihovna OpenSSL byla vydána v nové verzi 4.0. Přehled změn v souboru CHANGES.md na GitHubu. Odstraněna byla podpora SSLv2 Client Hello a SSLv3. Ve výchozím nastavení byla zakázána podpora odmítnutých eliptických křivek v TLS dle RFC 8422. Přibyla například podpora Encrypted Client Hello (ECH, RFC 9849).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:55 | Komunita

    curl up 2026, tj. setkání vývojářů a uživatelů curlu, proběhne opět v Praze. O víkendu 23. a 24. května v Pracovně.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | IT novinky

    Aplikace pro ověřování věku uživatelů on-line platforem je technicky hotová a brzy bude k dispozici pro občany EU, oznámila dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Půjde podle ní o bezplatné a snadno použitelné řešení, které pomůže chránit děti před škodlivým a nelegálním obsahem. Aplikace bude podle ní fungovat na jakémkoli zařízení a bude zcela anonymní.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 04:33 | Komunita

    V prosinci 2012 byla z linuxového jádra odstraněna podpora procesorů 386. Včera započalo odstraňování podpory procesorů 486.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 01:33 | IT novinky

    IuRe (Iuridicum Remedium) vyhlásila Ceny Velkého bratra za rok 2025. Slídily roku jsou automobilka Volkswagen, Meta a česká Ministerstva vnitra a průmyslu a obchodu. Autorem Výroku Velkého bratra je dánský ministr spravedlnosti zpochybňující právo na šifrovanou komunikaci. Naopak Pozitivní cenu získali studenti Masarykovy univerzity za odpor proti nucení do používaní aplikace ISIC.

    |🇵🇸 | Komentářů: 3
    14.4. 21:11 | Nová verze

    Po osmi měsících vývoje byla vydána nová verze 0.16.0 programovacího jazyka Zig (Codeberg, Wikipedie). Přispělo 244 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.4. 18:22 | Bezpečnostní upozornění

    Nejnovější X.Org X server 21.1.22 a Xwayland 24.1.10 řeší 5 bezpečnostních chyb: CVE-2026-33999, CVE-2026-34000, CVE-2026-34001, CVE-2026-34002 a CVE-2026-34003.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.4. 18:00 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.28.0 byla vydána nová stabilní verze 1.30.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.30.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.4. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2026-04-13. Přehled novinek poznámkách k vydání. Nově ve výchozím nastavení příkaz sudo vyžaduje heslo.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.4. 11:22 | Nová verze

    Společnost Blackmagic Design oznámila vydání verze 21 svého proprietárního softwaru pro editování videí a korekci barev DaVinci Resolve běžícího také na Linuxu. Z novinek je nutno vypíchnout možnost editování fotografií. Základní verze DaVinci Resolve je k dispozici zdarma. Plnou verzi DaVinci Resolve Studio lze koupit za 295 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 30
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (14%)
     (8%)
     (1%)
     (12%)
     (30%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (25%)
    Celkem 1337 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Dotaz: Právo na zdrojový kód - trošku off topic

    18.10.2012 13:35 Jan Bahník
    Právo na zdrojový kód - trošku off topic
    Přečteno: 689×
    Dobrý den, řeším těď spor s jedním klientem. Ten po mě chce zdrojové kódy prezentace, kterou jsem pro něj dělal. Prezentace běží na mém vlastním redakčním systému a zdrojové kódy v PHP samozřejmě nejsou nijak zašifrované. Má právo toto klient chtít jako součást díla? Ve smlouvě o zdrojových kódech nic uvedeno není. Co mám dělat pokud si bude chtít přesunout na svůj webhosting, kde bude mít přístup k FTP a tudíž i ke zdrojovým kódům?

    Jak se mám mimosoudně bránit a argumentovat?

    Děkuju za pomoc Honza

    Odpovědi

    18.10.2012 14:31 chrono
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Právo na zdrojový kód - trošku off topic
    Či klient má alebo nemá právo na zdrojové kódy, presun aplikácie na vlastný server... záleží od zmluvy.

    PS: Ak by aj tie súbory boli nejako zašifrované, nie je až tak náročné z toho vygenerovať funkčné php skripty.
    18.10.2012 14:34 Jan Bahník
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Právo na zdrojový kód - trošku off topic
    Jak jsem již zmínil ve smlouvě zdrojové kódy ošetřeny nejsou. Popravdě mne to nenapadlo řešit. Příště budu chytřejší. Nicméně to neřeší aktuální situaci. Poradíte prosím někdo, jak mohu účinně a dle litery zákona argumentovat za to, že zdrojové kódy neposkytnu.

    K Tvému PS, máš pravdu.
    18.10.2012 15:09 camel1cz | skóre: 25
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Právo na zdrojový kód - trošku off topic
    Opravdu záleží na tom, co je ve smlouvě - pokud je smlouva vágní typu "vytvoří webovou prezentaci" tak lze tvrdit, že webová prezentace je grafický návrh převedený do HTML. Tedy statický web... pokud je ve smlouvě další funkčnost, tak tu musí mít prezentace i když si jí zákazník "odnese" na jiný hosting...

    Obecně: pokud se smlouva o dílo tváří, že redakční systém je vyvinut pro toho zákazníka, má zákazník právo na zdrojové kódy (formálně je to součást díla)

    Řešení (do budoucna) vidím dvě: - licenční smlouvu k užívání redakčního systému (tohle děláme my) - konkrétní úpravou této situace přímo ve smlouvě o dílo - např. povinnost hostovat na hostingu zhotovitele (ale to skřípe). Pak by smlouva o dílo zněla na vytvoření šablon pro redakční systém XY nikoliv vytvoření webové prezentace.

    Ale abych byl konstruktivní - co udělat rekurzivní wget toho webu a dodat jim na CD statický snapshot? To je myslim 100% OK (tedy opět - pokud nemá zákazník ve smlouvě garantovanou nějakou funkcionalitu administrace webu)
    18.10.2012 15:33 Xóža Hňabaj | skóre: 15 | blog: popcorp | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Právo na zdrojový kód - trošku off topic
    nebo předat obfuskovaný php kód - web je sice funkční, ale další úpravy jsou (téměř) nemožné.
    Jednaokový biu
    18.10.2012 16:22 Jan Bahník
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Právo na zdrojový kód - trošku off topic
    Díky, vůbec jsem o téhle možnosti nevěděl. TO zní dobře. Pokud si to ten klient zadá někomu, aby z toho udělal použitelný a editovatelný kód, pak ho to bude stát daleko více peněz než má v plánu ušetřit. A imho pokud někdo dokáže deobfuskovat, pak nemá zájem mít můj RS, protože určitě má ve sbírce mraky jiných a sofistikovanějších... Co myslíte?
    18.10.2012 15:41 Jan Bahník
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Právo na zdrojový kód - trošku off topic
    Nebudu vás zatěžovat celým znění. Jen bodově urývky ze smlouvy:

    - Bude použit RS ke správě webových stránek - Prezentace bude hostovaná na webhostingu dodavatele (pozn.: tedy na mém)

    O tom, že by předmětem dodání měly být i zdrojové kódy není nikde ani čárka. Zavazuju se jenom k záruce fungování, což samo není problém.
    18.10.2012 17:06 camel1cz | skóre: 25
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Právo na zdrojový kód - trošku off topic
    Ve smlouvě máte ujednáno, že prezentaci budete provozovat. Tedy objednatel se chystá změnit (porušit) smlouvu a tedy trvejte na nové dohodě, která nebude samozřejmě obsahovat předání zdrojáků.

    To znečitelnění kódu je řešení - i když mimo těch proměnných se dá všechno vrátit stejným automatickým skriptem do pěkně formátovaného textu. Šel bych spíš cesto nové dohody jak tu ostatně už někdo psal.

    Jinak z praxe - zákaznící co odešli (alespoň co si vzpomínám) nikdy nechtěli náš proprietální software a vždy jsme se dohodli na migraci dat do nového SW. Příjde mi to tak i logické...
    Luboš Doležel (Doli) avatar 18.10.2012 14:44 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Právo na zdrojový kód - trošku off topic
    Očekával bych, že právo mít má. Takhle jste mu nedal dílo, ale vlastně jen SaaS.
    18.10.2012 15:23 Xóža Hňabaj | skóre: 15 | blog: popcorp | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Právo na zdrojový kód - trošku off topic
    Dokud nebudeme znát přesné znění smlouvy, tak je to vaření z vody.

    Odrazil bych se od toho, co jste si dohodli ve smlouvě, mailu atp. (kde prezentace poběží, další úpravy aplikace...) a pokud je už dílo hotové, tak bych trval na nové smlouvě/dodatku.
    Jednaokový biu

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.