Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
git init
a git add *
. V seznamu byly i soubory, které jsem verzovat nechtěl. Tak jsem zadal git rm *
a to byla chyba. Zmizelo mi vše.
V repozitáři však vidím archivní soubory, které by mohly obsahovat moje data. Je možné ta data z nich dostat nebo se s nimi mám definitivně rozloučit?
commit
, tak pochybuji
(u mě git rm *
při použití na "necommitly" data vypsal chybu)
zkusil bych spustit např. gitk
(v příslušným adresáři) jestli něco nevypíše
git status
?
Ak si dal git rm
hneď po git add
, t.j. ešte pred git commit
, git sa pravdepodobne sťažoval a vyžadoval parameter -f
(force), aby tie súbory skutočne vymazal z indexu i pracovnej kópie, keďže v repozitári, odkiaľ by sa dali prípadne obnoviť. Ak si mu to -f zadal, vymazal si si súbory.
V repozitáři však vidím archivní soubory, které by mohly obsahovat moje data. Je možné ta data z nich dostat nebo se s nimi mám definitivně rozloučit?V repozitári ich vidíš ako? Použil by som
git log --stat
, našiel ich poslednú verziu, checkoutol príslušný commit (git checkout commit-id
). Ak skutočne boli commitnuté a neskôr vymazané, musí byť v histórii commit, ktorých ich zmazal, ten by stačilo revertnúť.
.git/objects/
vidím soubory, které velikostí i počtem odpovídají pohřešovaným souborům. Utilita file
je označuje jako VAX COFF executable
. Kdyby to bylo v gzipu, tak bych si s tím poradil, ale tento formát neznám.
git log --stat
dává prázdný výsledek.
git reflog
?
git cat-file -p sha1
git rev-list --objects --allA při troše štěstí tam uvidíš i názvy ztracených souborů. Zobrazené objekty mohou různého typu (blob, tree, commit, tag), tebe budou zajímat blob a tree. Blob je tvůj ztracený soubor, tree je adresář. K získání obsahu objektů použij "git cat-file -p nazev-objektu". S průzkumem obsahu všech objektů ti pomůže toto:
git rev-list --objects --all \ | awk '{cmd="git cat-file -t "$1;cmd |& getline t; printf("%s %-7s %s\n", $1, t, $2); close(cmd);}' \ | less
Tiskni
Sdílej: