Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Řešení dotazu:
bude na mne pohlíženo jako, že jsem něco míň než ten co má vše v angličtiněNo já už jsem dostal vynadáno za komentář v češtině (neumím anglicky dost dobře na to, abych poznámku dokázal rychle a jasně sesmolit), ale záleží na tom, jestli máš v týmu fanatiky ;) Bohužel dost jazyků češtinu vůbec nepodporuje - v podstatě PHP a CSS, možná Java. Ale jinak o žádném nevím. Uchyluji se tak k hybridu proměnné a funkce anglicky, komentáře česky.
Používají vůbec profesionálové jiný jazyk než angličtinu?Přijde na to, jak definuješ profesionála. Pokud je to nějaký projekt, kde nehrozí, že se v kódu bude hrabat někdo, kdo česky/slovensky neumí, tak je to asi jedno, ale jinak bych preferoval angličtinu - buď se to třeba někdy rozhodneš zveřejnit nebo se vývoj předá v rámci outsourcingu do Indie.
možná JavaJava češtinu (a obecně unicode) ve zdrojácích samozřejmě podporuje – můžeš si psát klidně, čínsky, azbukou nebo česky
Pokud je to nějaký projekt, kde nehrozí, že se v kódu bude hrabat někdo, kdo česky/slovensky neumí, tak je to asi jednoKaždou chvíli čtu nějaký "projekt, kde nehrozí, že se v kódu bude hrabat někdo, kdo italsky neumí". V italštině. Děsím se chvíle, až budeme něco opravovat po Číňanech.
Only would add, that is certainly much better comment in czech, then comment in ununderstandable attempt about english. I remember lot of comment, which was create of plain replace czech words with english transaltions. Possible it dissolve, but behind price of solid hemlock.
Pokud na tebe vytáhne používání češtiny, tak je buď úplně nekompetentní nebo to ber jako pochvalu – nenašel žádnou závažnější chybu a to je dobré.Blbost. Vytáhne to proto, že nebude tvému zasranému zdrojáku rozumět. Zkoušel ses někdy zoritentovat ve zdrojácích, které psali například Francouzi přistupující k tomu podobně jako ty? Těžko.
Co se týče tvé poslední otázky – ne, žádného profíka který by neznal a nepoužíval technickou angličtinu neznám.Otázka ale zněla:
Používají vůbec profesionálové jiný jazyk než angličtinu?Že něco nepoužívám (nebo používám i něco jiného), neznamená, že to neznám.
ještě jsi nenarazil na problém s prekladem u takto psaných programůJá narazil mnohokrát na problém s překladem u „anglicky“ psaných zdrojáků, kde autor pořádně anglicky neuměl – uhodnout, co tím chtěl říct je vážně umění.
zvlášť háčky v jménu promené jsou zadelaním na problémJsou i nejsou, záleží na konkrétním prostředí – je potřeba si přečíst specifikaci. Možná tě překvapí, jak často čeština (a obecně unicode) podporovaná je.
Tiskni
Sdílej: