Počítačové hře Doom je dnes 30 let. Vydána byla 10. prosince 1993. Zahrát si ji lze také na Internet Archive.
V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Řešení dotazu:
Zdravim, Jinak bych si asi zkusil napsat sam nejaky assemblerovsky kod na to, cimz bych urcite zapusobil na porotu :DNepochybuju o tom, ze tvuj kod v assembleru bude radove vykonnejsi, nez knihovni funkce. Zabyvat se podobnou - podle mne nesmyslnou - uvahou o optimalizci vypoctu odmocniny v kontextu programu na rizeni koptery je ucebnicovy priklad uviznuti v detailu, ktery na porotu jiste zapusobi, mozna ale ne tim zpusobem, ktery ocekavas. Naprogramuj to s knihovni funkci, profiluj, a pak pripadne optimalizuj.
Ocividne jste analyzu obrazu nikdy nedelal a nevite, jak dlouho to trva a na cem to vazne.Mě přijde, že vy na tom nejste o moc lépe. Nevím, co konkrétně tam řešíte, ale pokud jde o rychlost výpočtu, tak se spousta věcí dá řešit pomocí lookup tabulek, pro float vstup se pak dá použít lineární interpolace hodnot z tabulky. Ale na samotné sqrt, sin aj. se to skoro určitě nevyplatí, protože HW implementace často nějakou formu LUT používá. Pokud ale výpočet jde sloučit do nějakého black boxu „hodím dovnitř číslo/čísla, vyhodí to výsledek“ a vstup je nějak rozumně omezen, tak je LUT většinou dobrá volba. Tabulka může být i vícerozměrná, ale její velikost je pak mnohem větší a chce si to opravdu dávat pozor na to, jestli její použití kvůli případným cache misses nebude pomalejší než to počítat normálně. Další věc je, že jít do assembleru se většinou vyplatí jen v případě, kdy se problém dá dobře řešit pomocí SIMD instrukcí, což je k ničemu, protože RPi nemá NEON. Mnohem víc se získá upravením algoritmu (něco různě ošidit a podobně). Třeba u analýzy obrazu se často dá dobře využít časové koherence a počítat jen změny.
Nepochybuju o tom, ze tvuj kod v assembleru bude radove vykonnejsi, nez knihovni funkce.Jsem si celkem jist, že tomu bude naopak. Leda by využil specifických podmínek daných konkrétním problémem. Ale to je problém spíš matematický, než programovací. Tady je lepší se zamyslet nad nahrazením pomalých operací něčím jiným – předpočítané tabulky, aproximace polynomem, kešování mezivýsledků, … Taková předpočítaná tabulka hodnot často používaných vzorečků by mohla hodně pomoct. Pokud má málo významných číslic, je použité množství paměti celkem malé. Například tabulka 11bit int na 16bit int zabere 4KB, což se při troše štěstí vejde do L1 cache. Další a mnohem zajímavější možností je použít grafický čip k výpočtům. Nevím jak moc Malina podporuje OpenCL, ale možná by jsi mohl aspoň něco implementovat pomocí shaderů.
Nevím jak moc Malina podporuje OpenCLMyslím, že vůbec. A i kdyby, tak než se dočká výsledku z OpenCL, tak mu to spadne :) (musí počítat víc věcí paralelně a je tam laaaaaag) Já myslím, že pokud má problém řídit quadcopteru s takto výkonným procesorem, chyba bude jinde než v pomalém počítání odmocnin a trigonometrie. Jsou i elektroniky s 8bit AVR na 24 MHz a funguje to.
sqrtf
.
1.f/Q_rsqrt(x)
Tiskni
Sdílej: