Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Už několikrát jsem narazil na problém, jak jednoduše notifikovat aplikaci, že se v kernelu něco událo - stačí jednosměrně poslat jeden bajt. Bohužel stále jsem nenašel vhodné a dostatečně jednoduché řešení. Jakoby to nikdo nepotřeboval.
Prozatím to řeším přes poll (s POLLPRI flagem) a ioctl, který ze zásobníku vytáhne nejstarší událost, protože read/write používám pro jiný typ dat. Kvůli budoucím plánům na projektu ale musím mimo jiné nahradit všechny ioctl něčím jiným...
Četl jsem o asynchronních signálech (SIGIO), ale podle všeho nejde přímo posílat vlastní signály bez zásahu do kódu jádra.
Zatím jediné řešení vidím v použití netlinku, ale práce s ním mi nepřijde moc snadná (čti na pár řádků), má šílenou režii (128 bajtů header abych poslal jednobajtový event) a navíc, pokud se nepletu, jako u běžného síťového provozu není zaručeno doručení všech paketů, takže by se mi mohla komunikace lehce rozhodit, zvlášť při vyšší četnosti událostí (potřebuji v řádu tisíců za vteřinu).
Víte někdo o něčem jiném použitelném?
To zní slibně, zjevně si musím přečíst víc...
Jak jsou na tom signály s rychostí v porovnání s poll/read na dalším file descriptoru (kterému bych se rád vyhnul)?
Tiskni
Sdílej: