Vláda jmenovala novým zmocněncem pro digitalizaci a strategickou bezpečnost prvního náměstka ministra vnitra Lukáše Klučku. Ten ve funkci nahradil poslance Roberta Králíčka poté, co Králíček na tento post vládního zmocněnce rezignoval. Klučka chce do roka digitalizovat všechny státní služby tak, aby vyhověly zákonu o právu na digitální služby, přičemž dosavadní plán Fialovy vlády počítal s dokončením digitalizace až někdy v roce
… více »Byl vydán Mozilla Firefox 149.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Vypíchnout lze bezplatnou vestavěnou VPN s 50 GB přenesených dat měsíčně, zobrazení dvou webových stránek vedle sebe v jednom panelu (split view) nebo možnost přidat poznámky k panelům (Firefox Labs). Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 149 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly vydány nové verze 5.3.0 a 6.0.0 svobodného multiplatformního programu pro skicování, malování a úpravu obrázků Krita (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Obě verze vycházejí ze stejného zdrojového kódu – rozdíl je v použitých verzích Qt a KDE Frameworks. Krita 6.0.0 je první vydání postavené na Qt 6 a stále je považovaná za experimentální. Má lepší podporu Waylandu. Přináší podporu protokolu Wayland
… více »Byla vydána nová verze 10.2 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze nové balíčky Immich, Immich Machine Learning, uv a RustDesk Client.
TypeScript (Wikipedie), tj. JavaScript rozšířený o statické typování a další atributy, byl vydán v nové verzi 6.0. Příští verze 7.0 je kvůli výkonu přepisována do programovacího jazyka Go.
Christian Schaller z Red Hatu na svém blogu popsal své zkušenosti s používáním AI při vývoji open source aplikací pro Linux. Pomocí různých AI aktualizoval nebo vytvořil aplikace Elgato Light GNOME Shell extension, Dell Ultrasharp Webcam 4K, Red Hat Planet, WMDock, XMMS resuscitated (aktualizace z GTK 2 a Esound na GTK 4, GStreamer a PipeWire) a Monkey Bubble. SANE ovladač pro skener Plustek OpticFilm 8200i se mu zatím nepovedl.
Americké firmy Tesla a SpaceX postaví v texaském Austinu moderní komplex na výrobu čipů pro umělou inteligenci (AI). Součástí projektu s názvem Terafab budou dvě moderní továrny na výrobu čipů – jedna se zaměří na automobily a humanoidní roboty, druhá na datová centra ve vesmíru. Uvedl to generální ředitel těchto firem Elon Musk. Projekt by podle odhadů měl stát 20 miliard USD (zhruba 425 miliard Kč).
Byla vydána nová stabilní verze 6.11 (YouTube) multiplatformního frameworku a GUI toolkitu Qt. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Ubuntu 26.04 patrně bude ve výchozím nastavení zobrazovat hvězdičky při zadávání hesla příkazu sudo, změna vychází z nové verze sudo-rs. Ta sice zlepší použitelnost systému pro nové uživatele, na které mohlo 'tiché sudo' působit dojmem, že systém 'zamrzl' a nijak nereaguje na stisky kláves, na druhou stranu se jedná o možnou bezpečnostní slabinu, neboť zobrazování hvězdiček v terminálu odhaluje délku hesla. Původní chování příkazu sudo
… více »Projekt systemd schválil kontroverzní pull request, který do JSON záznamů uživatelů přidává nové pole 'birthDate', datum narození, tedy údaj vyžadovaný zákony o ověřování věku v Kalifornii, Coloradu a Brazílii. Jiný pull request, který tuto změnu napravoval, byl správcem projektu Lennartem Poetteringem zamítnut s následujícím zdůvodněním:
… více »Zdravim,
pokusam sa opravit UPnP klienta a zistil som zaujimavu vlastnost (alebo bug?) - ako ju obist?
Najskor myslienka pre normalnych ludi: paket sa posle z 192.168.1.10 na 239.255.255.250 (multicast). Tento paket obdrzi router a odpovie unicastom z 192.168.1.1 na 192.168.1.10. Problem je, ze na 192.168.1.10 uz paket v programe neprecitam, aj ked ho podla Wiresharku dostanem.
Kedze je program pomerne hnusny, zapisem to skoro-pseudokodom:
sock = socket(PF_INET, SOCK_DGRAM, 0);
bind(sock, [AF_INET, PORT, INADDR_ANY]);
sendto(sock, buffer, n, 0, inet_addr("239.255.255.250"));
fds[0].fd = sock;
fds[0].events = POLLIN;
n = poll(fds, 1, timeout);
Tu nefunguje prijatie unicastovej odpovede (do programu - kernel odpoved dostane). Je pritom zaujimave, ze ked pouzijem unicastovu IP adresu v sendto, tj. ked dotaz mierim na 192.168.1.1, tak odpoved do programu po spravnosti dostanem. Odpoved sa pritom vobec nelisi.
Kde je chyba? Preco nedostavam odpoved, ktoru cakam?
Vdaka
listen (a otevřít ten port ve firewallu).
Ten listen nejde prave preto, lebo je to UDP. Pre istotu som to skusil a vracia mi to -1, errno = 95 (EOPNOTSUPP). To je v manuali vysvetlene: The socket is not of a type that supports the listen() operation.
Diky za odpoved, ale zda sa, ze tu cesta nevedie.
Na UPD paket se čeká např. pomocí recvfrom().
V příloze máš ukázku UDP klienta/serveru a ukázku multicast vysílače/přijímače.
Podle mě tvůj klient na 192.168.1.10 paket nepřečte, protože na něj nečeká.
Kdyby jsi přiložil ukázkovou, co nejvíce očesanou, verzi klienta a serveru, která ti nefunguje, tak by se dalo odpovědět přesně.
Prepacte - uz som pripravil orezanu verziu programu a potom som porozmyslal o firewalle vyssie - nakoniec je to naozaj tym. Mal som tam povolene ESTABLISHED,RELATED a priama odpoved je OK, ale odpoved na multicast uz tam nespada.
Tiskni
Sdílej: