Na WhatsAppu budou postupně v průběhu následujících měsíců zavedena uživatelská jména. Telefonní čísla tak mohou zůstat soukromá. Aktuálně si lze uživatelské jméno rezervovat.
Byl aktualizován TIOBE Index (Wikipedie). Programovací jazyk Rust se poprvé dostal do první desítky tohoto žebříčku popularity programovacích jazyků. Vede Python následovaný C, C++, Java, C#, …
Proton (Wikipedie), tj. fork Wine integrovaný ve Steamu umožňující na Linuxu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 11.0-1. Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled všech podporovaných her na stránkách ProtonDB
Byly publikovány zdrojové kódy počítačové hry Unturned. Pro nekomerční účely. V plánu je přelicencování pod MIT. Hra Unturned je postavena nad multiplatformním herním enginem Unity.
První česká družice navržená a sestavená výhradně studenty se dostala na oběžnou dráhu Země. Družice KOSTKA, kterou vyvinul studentský tým YSpace z Vysokého učení technického v Brně (VUT), dnes odstartovala na palubě rakety Falcon 9 společnosti SpaceX v rámci mise Transporter-17 z kalifornské základny Vandenberg Space Force Base.
Po nákresech ovladače Steam Controller a puku společnost Valve na svém GitLabu publikovala projekt Inkterface, tj. podrobný návod (PDF, video v mp4) na sestavení předního panelu s e-papírovým displejem pro Steam Machine pro zobrazování systémových informací. Použity jsou součástky od společnosti Adafruit.
V jádře Linux byla nalezena a v dubnu letošního roku v upstreamu opravena kritická zranitelnost Bad Epoll aneb CVE-2026-46242. Jedná se o zranitelnost typu "race-condition use-after-free", která běžnému uživateli umožňuje získat práva roota. Na distribucích Linuxu i na Androidu. Dokonce i zevnitř sandboxu prohlížeče Chrome. Chyba byla do Linuxu zavedena v dubnu 2023, tj. Linux 6.4.
Byla vydána nová verze 10.4 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Přináší řadu důležitých bezpečnostních oprav, vylepšení funkcí a oprav chyb. Vyzkoušet lze experimentální podporu postkvantového algoritmu mldsa44-ed25519.
Open Printer je otevřená kompaktní tiskárna od Open Tools. Brzy by měla být spuštěna kampaň na její podporu na Crowd Supply. Současně by měly být uvolněny zdrojové kódy. Postavena je na Raspberry Pi Zero W a STM32. Používá inkoustové kazety HP 302.
Byla vydána nová verze 3.28.0 FreeRDP, tj. svobodné implementace protokolu RDP (Remote Desktop Protocol). Opraveno bylo 8 zranitelností.
Zdravím,
narazil jsem problem v této kombinaci, php-fpm ma pro kazde web vlastni pool a bezi pod svym uzivatelem, virtualhost:
<IfModule mod_proxy_fcgi.c>
ProxyPassMatch ^/(.*\.php[345]?(/.*)?)$ "fcgi://127.0.0.1:9000/data/www/user1/htdoc/$1"
</IfModule>
Pri otevreni www s konkretnim soubor napr. test.php se test.php zpracuje, ale uplne ignoruje htaccess a vse v nem, apache posle bez vahani cely request do php-fpm, pokud soubor test.php neexistuje tak to hlaskou file not found.
V dokumentaci apache jsem nasel moznost toto ovlitnit pomoci RewriteOptions InheritBefore tak aby se zpracoval i ten htacces a pak teprve poslat php do fpm, takto a uplne vyhodit ProxyPassMatch.
<Directory /data/www/user1/htdoc/>
<IfModule mod_proxy_fcgi.c>
DirectoryIndex /index.php
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteOptions InheritBefore
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} -f
RewriteRule ^([^\.]+\.php)$ fcgi://127.0.0.1:9000/data/www/user1/htdoc//$1 [L,P]
</IfModule>
Options +FollowSymLinks
AllowOverride All
Require all granted
</Directory>
Tohle vypadalo slibne, web funguje, php se zpracovana, ale z nejakeho zatim nepochopitelneho duvodu se na webu prestal fungovat login formular (modalni okno otevreni v js zpracovane ajaxem, pri klidnuti na prihlasit se generuje request nekam do podadresare frameworku).
Neresil jste nekdo podobny problem s 2.4 apache a mod_proxy_fcgi + php-fpm.
fahacz
Httpd cte .htaccess az kdyz je to treba, Pomoci ProxyPassMatch mu ale rikas, ze chces pozadavek presmerovat jinemu procesu. Tim padem se .htaccess neotevira.
Melo by to fungovat pokud mist ProxyPassMatch pouzijes SetHandler:
<FilesMatch \.php$>
SetHandler "proxy:fcgi://127.0.0.1:9000"
</FilesMatch>
Tiskni
Sdílej: