Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
#!/usr/bin/python def Seznam(): items = [1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8]za něco, co načte seznam ze souboru ale bude se tvářit ten seznam jako v prvním příkladu. Zkoušel jsem tohle ale je to nesmysl.
#!/usr/bin/python def Seznam(): file = open("/tmp/seznam", "r") list = file.readlines()Soubor /tmp/seznam
#!/usr/bin/python items = [1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8]ten obsah souboru /tmp/seznam bych mohl ještě nadefinovat takto, jestli to něčemu popůže (bez nazvu seznamu)
#!/usr/bin/python [1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8]Zkoušel jsem to i importovat ale bez výsledku. Navíc jsem nenašel způsob jak přinutit importovat nazv uložený v proměnné
var = "nazevsouboru" import varPoradí někdo?
import json lst = [1, 2, 3, 4, 5] fw = open('filename.json', 'w') json.dump(list, fw) fw.close()Načtení:
import json fw = open('filename.json', 'r') lst = json.load(fw) fw.close()Výhoda je v tom, že to funguje i na další datové typy, jako třeba
dict
.
eval()
s rozumem, pro tento typ úlohy je naprosto nevhodná. Je třeba rozlišovat mezi datovým souborem a skriptem, který si může dělat co se mu zlíbí.
eval
je koncentrovany zlo a na jeho pouziti by mel byt zbrojni pas. Kdyz uz bych chtel cist pajtni reprezentaci, tak v modulu ast
je funkce literal_eval()
ktera se da pouzit stejne dobre a neni zdaleka tak brisantni To čtení z toho souboru je v podstatě dobře, ale formát toho souboru správně není.
Pokud bych se nechtěl učit ten JSON, tak musím vědět, že funkce readlines()
čte jednotlivé řádky souboru a ty pak vrací jako seznam (list).
Z toho teda vyplývá, že ty položky seznamu musím mít vždy jednu položku na řádek.
Druhá varianta by byla uložit do souboru hodnoty oddělené čárkou a ty potom oddělit do seznamu pomocí metody split(separator)
, kde separátor by byla ta čárka.
Kombinací těchto dvou postupů lze dobře zpracovat tzv. CSV soubor.
echo '1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8' > /tmp/seznam
python2:
map( lambda x: x.strip(), open( '/tmp/seznam' ).read().strip().split( ',' )
python3:
list( map( lambda x: x.strip(), open( '/tmp/seznam' ).read().strip().split( ',' ) ) )
Neuvedl jsi podrobnosti, takže těžko zvolit optimální řešení. Mimo již uvedených možností lze ještě např. využít:
Na py.cz najdeš dost zdrojů pro pochopení základů, bylo by dobré, aby jsi dotazy pokládal až si tyto základy sám nastuduješ. Měl jsi problém s importem modulu, tak se podívej jak se s moduly pracuje.
Navíc jsem nenašel způsob jak přinutit importovat nazv uložený v proměnnévar = "nazevsouboru" import var
var = __import__("nazevsouboru")Ale to uz je vyssi divci a dokud nebudes vedet jak fungujou jmenny prostory tak bys takovy veci nemel delat pacz se s nima da (ne)pekne strelit do nohy. Importuje se kod a tedy bys z principu mel vedet co importujes – na deserializaci dat ze souboru ti kolegove vyse poradili zpusobu vic nez dost.
Tiskni
Sdílej: