Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
sed '2s/.*/data1/' soubor1
aby data1 byl zdrojovy soubor ze ktereho by se ukladala data na urcity radek v soubor1. Nejak se v tom sedu nemuzu zorientovat.
Řešení dotazu:
Třeba takhle..
root@stroj~# user='root' root@stroj~# SHADOWLINE='root:$6$WX1oW8M3$RMqWhuvtgzB5sZcq9/QPBZE9JeNlkkWVA9gI5cy2YaOeayG6.9NvZADuM7868ZzFCn25.vPxLRVGhMUZbD6CF0:15645:0:99999:7:::' root@stroj~# ed /etc/shadow 2>/dev/null <<-EOF /$user: d i \$SHADOWLINE . w q EOF
Jinak jde o skript, který nastaví uživateli root v souboru /etc/shadow
nějaké heslo. Popis toho co udělá ed: Najdi řádek, který začíná jménem které je v proměnné $user, za kterým musí následovat dvojtečka. Pokud takový řádek najdeš, tak ho smaž, a místo něj vlož obsah proměnné $SHADOWLINE. Ukonči editaci, zapiš a zavři soubor.
Tuhle konstrukci není problém uplatnit v normálním shellovém skriptu. Mění se pochopitelně akorát příkazy pro ed. Fantazii se meze nekladou. Vyžaduje to však alespoň minimum snahy se něco dozvědět a vyzkoušet na příkladu. Proč myslíš asi, že je nalinkovaná stránka do wikibooks, kde jsem to už před lety popsal i s příklady jak pro blbce.
soubor1
pak soubor data1
a pak zbytek ze soubor1
?
head -1 soubor1 && cat data1 && tail -n +2 soubor1
sed -e '2 d ; 1 r data1'
Chování v případě, že soubor má víc než jeden řádek, jste nedefinoval, tohle prostě obecně nahradí druhý řádek obsahem souboru (řešení v příspěvku výše ale funguje úplně stejně - zkusil jste ho vůbec?).
Tiskni
Sdílej: