abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (17%)
     (33%)
     (17%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (33%)
    Celkem 6 hlasů
     Komentářů: 1, poslední dnes 13:41
    Rozcestník

    Dotaz: C integer overflow

    29.5.2017 10:02 sad
    C integer overflow
    Přečteno: 444×
    Chápu správně, že pokud dojde k přetečení u znaménkového celého čísla (signed int), tak už se nedá nic dělat a program musí okamžitě skončit, kdežto u neznaménkového celého čísla (unsigned int nebo size_t) může program dále pokračovat?

    Odpovědi

    29.5.2017 10:28 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: C integer overflow
    Ne. Přetečení u signed typů je undefined behaviour, tj. může se stát v podstatě cokoli. Může se oříznout přetečený bit, může se oříznout výsledek na maximum/minimum, můžete dostat výjimku nebo můžete dostat v podstatě jakýkoli výsledek. Pozor, neplést s implementation defined, u undefined behaviour nemáte garantováno ani to, že když stejnou operaci provedete víckrát se stejnými argumenty, dopadne to stejně. A nemůžete spoléhat ani na známé chování konkrétního procesoru, protože novější překladače při optimalizaci mohou generovat kód, který v případech, které vedou na undefined behaviour ani neprovede tu operaci, kterou byste očekával.
    29.5.2017 12:30 sad
    Rozbalit Rozbalit vše Re: C integer overflow
    Takže tyto funkce na kontrolu přetečení nejsou univerzální a nemohu na ně vždy spoléhat?

    29.5.2017 18:30 Jardík
    Rozbalit Rozbalit vše Re: C integer overflow
    Na ty v "Compliant Solution" se spolehnout můžeš, tedy pokud to někde nepomrvili, jako že asi ne. Já nemám čas to moc kontrolovat, první příklad vypadá ok. Často ale, hlavně při počítání velikosti něčeho pro alokaci, chceš kontrolovat i přetečení neznaménkových čísel. Také je třeba dávat pozor na konverzi, hlavně oproti špatně napsaným knihovnám, jako je Qt, které všude mají int místo size_t. Jinak přetečení znaménkového čísla ti může smazat pevný disk, nebo vybrat peníze z účtu.
    29.5.2017 18:36 Jardík
    Rozbalit Rozbalit vše Re: C integer overflow
    Jinak jsou tam i příklady, kde je v bloku pouze komentář /* Handle error */ a pod ním return, který není v else větvi. Tady může kompilátor samozřejmě optimalizovat a celý blok vyhodit, pokud místo /* Handle error */ nebude např. return, nebo vyhození výjimky apod, protože uvidí, že výraz se vždy provede a proto může předpokládat, že podmínky nikdy nebudou vyhodnoceny jako true.
    31.5.2017 17:04 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: C integer overflow

    Tady je můj 7 let starý praktický příklad, co dokáže kód s nedefinovaným chováním, který si myslí, že znaménkový integer přeteče.

    A ještě dnes se směju, jak tam někteří mírně až značně zakomplexovaní jedinci plácali v komentářích řeči ve stylu „jo, kdybys tak znal celý standard, a to bys tedy měl…“ :-D Zkrátka, v každém jazyce jsou některé okrajové případy, které člověka dovedou překvapit.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.