MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
for s in bla ' bla' 'bla ' ' bla '; do echo -n "'${s}': " if [[ "${s:0:1}" != ' ' && "${s: -1}" != ' ' ]]; then echo 'jo' else echo 'ne' fi done
... if [[ "$s" = "${s# }" && "$s" = "${s% }" ]]; then ...
... if [[ "${s}${s}" = "${s# }${s% }" ]]; then ...
if printf "%s" "$string" | grep -vo '^\s\|\s$'; then
Mám naprosto běžný grep (OK, GNU grep), který defaultně argument interpretuje jako basic regular expression, ne jako PCRE (to by dělal s přepínačem -P
).
Nebo prostě jen nepoužívejte \s.
Já to nepoužívám, použil jste to vy - což byla chyba.
Expanze v nejsou prapodivné. Dokonce nejsou specifické pro Bash; byly i ve standardním shellu (a umí je tedy i Dash). Prapodivné je záměrně nepoužívat některé části Bashe (nebo shellu obecně). Od toho jsou přece manuálové stránky, aby expanze uživatelům přestaly připadat prapodivné.
Roury jsou přehledné pro zpracování delšího streamu dat, který jimi prochází a který se celý zpracuje na jedno spuštění zúčastněných procesů. Pro manipulaci s jednotlivými proměnnými jsou roury krajně nevhodné. Je to takový mor skriptů (anglicky antipattern) a jednou z výhod Bashe je, že umožňuje vyhnout se takovým zlozvykům.
Nic moc se nestane, když někdo zbytečnou rouru použije na zpracování jednoho vstupního parametru. Horší ale bude, když se něco takového dostane do cyklu, který čte vstup a stále dokola pak spouští grep
. Viděl jsem až příliš mnoho skriptů, které běžely minutu, zatímco po odstranění zbytečného spouštění procesů jim stačila sekunda.
Pokud jde o nepřehlednou logiku, myslím si, že jednoduchá podmínka, která nápadně připomíná různé další jazyky, je nesrovnatelně přehlednější než ošklivý trik s grep
em.
read aux <<<"$s" if [ "$s" = "$aux" ]; then
case "$s" in \ *|*\ ) ... ;; *) ... ;; esac
read
se hodí hlavně v situaci, kdy nepotřebuji kontrolu, ale spíš se těch počátečních a koncových mezer chci zbavit. Na druhou stranu, tenhle nenápadný rozdíl mezi "read
" a "read var
" mi vždycky přišel tak trochu jako past.
$newstring=$(printf "%s" "$string" | grep -Po '\S.*\S')Většinou to člověk ocení až při matchnutí něčeho složitějšího. Tím rozdílem mezi read a read var myslíte co?
V posixových shellech by to znamenalo spojení rourou s printf a to je pak lepší použít rovnou grep.
Ne, není. Kromě zpracování delších souborů nebo vstupů není nikdy "lepší" použít grep
. Zatímco printf
je efektivní vestavěný příkaz shellu, grep
je zbytečný externí proces.
Asi jo, kdyby to bylo nějak nezbytné. Pokud ale můžu s proměnnou nějak přímo manipulovat v shellu (nebo v Bashi, který má integery a aritmetické výrazy, pár expanzí navíc a další vychytávky), asi bych tam tu rouru necpal za každou cenu. Jako jo, když mám kamna, tak tam budu mít rouru, ale jinak ji nepotřebuju.
Tiskni
Sdílej: