Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
for s in bla ' bla' 'bla ' ' bla '; do echo -n "'${s}': " if [[ "${s:0:1}" != ' ' && "${s: -1}" != ' ' ]]; then echo 'jo' else echo 'ne' fi done
... if [[ "$s" = "${s# }" && "$s" = "${s% }" ]]; then ...
... if [[ "${s}${s}" = "${s# }${s% }" ]]; then ...
if printf "%s" "$string" | grep -vo '^\s\|\s$'; then
Mám naprosto běžný grep (OK, GNU grep), který defaultně argument interpretuje jako basic regular expression, ne jako PCRE (to by dělal s přepínačem -P
).
Nebo prostě jen nepoužívejte \s.
Já to nepoužívám, použil jste to vy - což byla chyba.
Expanze v nejsou prapodivné. Dokonce nejsou specifické pro Bash; byly i ve standardním shellu (a umí je tedy i Dash). Prapodivné je záměrně nepoužívat některé části Bashe (nebo shellu obecně). Od toho jsou přece manuálové stránky, aby expanze uživatelům přestaly připadat prapodivné.
Roury jsou přehledné pro zpracování delšího streamu dat, který jimi prochází a který se celý zpracuje na jedno spuštění zúčastněných procesů. Pro manipulaci s jednotlivými proměnnými jsou roury krajně nevhodné. Je to takový mor skriptů (anglicky antipattern) a jednou z výhod Bashe je, že umožňuje vyhnout se takovým zlozvykům.
Nic moc se nestane, když někdo zbytečnou rouru použije na zpracování jednoho vstupního parametru. Horší ale bude, když se něco takového dostane do cyklu, který čte vstup a stále dokola pak spouští grep
. Viděl jsem až příliš mnoho skriptů, které běžely minutu, zatímco po odstranění zbytečného spouštění procesů jim stačila sekunda.
Pokud jde o nepřehlednou logiku, myslím si, že jednoduchá podmínka, která nápadně připomíná různé další jazyky, je nesrovnatelně přehlednější než ošklivý trik s grep
em.
read aux <<<"$s" if [ "$s" = "$aux" ]; then
case "$s" in \ *|*\ ) ... ;; *) ... ;; esac
read
se hodí hlavně v situaci, kdy nepotřebuji kontrolu, ale spíš se těch počátečních a koncových mezer chci zbavit. Na druhou stranu, tenhle nenápadný rozdíl mezi "read
" a "read var
" mi vždycky přišel tak trochu jako past.
$newstring=$(printf "%s" "$string" | grep -Po '\S.*\S')Většinou to člověk ocení až při matchnutí něčeho složitějšího. Tím rozdílem mezi read a read var myslíte co?
V posixových shellech by to znamenalo spojení rourou s printf a to je pak lepší použít rovnou grep.
Ne, není. Kromě zpracování delších souborů nebo vstupů není nikdy "lepší" použít grep
. Zatímco printf
je efektivní vestavěný příkaz shellu, grep
je zbytečný externí proces.
Asi jo, kdyby to bylo nějak nezbytné. Pokud ale můžu s proměnnou nějak přímo manipulovat v shellu (nebo v Bashi, který má integery a aritmetické výrazy, pár expanzí navíc a další vychytávky), asi bych tam tu rouru necpal za každou cenu. Jako jo, když mám kamna, tak tam budu mít rouru, ale jinak ji nepotřebuju.
Tiskni
Sdílej: