Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
cat zdroj > cílPřes proměnnou je to trochu komplikovanější:
TEMP=`cat zdroj` echo -n "$TEMP" > cíl
var='-n -n -n' cat > nějaký_soubor <<<"$var"
To se rozbije pro binární soubory nebo třeba když v tom souboru bude napsáno "-n".Ano, lebo robi len to, co mu povies. ... Nie je problem spravit aj nacitanie binarneho suboru. Sprav tak, ze v premenne bude ukladane/nacitane zakodovane, napr. base64.
Soudě podle tohoto komentáře, myslím, že se snažíš uložit soubor do proměnné prostředí. (Aby se pak dal odtud znova přečíst zase ve stejném interaktivním shellu.)
To ale nemůžeš udělat skriptem spouštěným v samostatném shellu, protože shell interpretující skript nemůže nijak ovlivnit proměnné prostředí procesu, který ho spustil. Takže skript sice uvidí všechny proměnné, které jsi ve svém interaktivním shellu exportoval, ale nemůže je nijak změnit ani k nim přidat nové. Přesněji, všechny změny, které udělá, zůstanou jen v jeho adresním prostoru [pořád extrémně zjednodušeno] a nebudou mít žádný vliv na ten původní shell, který celý skript (interpretovaný druhým, neinteraktivním shellem) spustil.
Můžeš ale docílit něčeho podobného, když si skript zainlinuješ (pomocí . nějaký_skript.sh
). Takový skript se pak vykoná přímo v kontextu toho interaktivního shellu (bez spouštění odděleného procesu) a může tedy měnit jeho proměnné.
Ještě lepší je použít funkce. A nejlepší je dát je třeba do ~/.bashrc
, aby byly všude dostupné.
cp_file_var() { eval "$2"='"$(cat "$1")"' } cp_var_file() { cat > "$2" <<< "${!1}" }
Příklad použití:
cp_file_var /proc/cpuinfo cpuinfo_snapshot cp_var_file cpuinfo_snapshot /tmp/cpuinfo diff /{proc,tmp}/cpuinfo # Frekvence se můžou lišit. echo "$cpuinfo_snapshot" # Jo, fakt je to proměnná.
Asi bych ale něco takového nezkoušel na jiné soubory než textové.
tee
:
PROMENNA=`cat zdroj|tee cil`Kopíruje data ze
zdroj
e do cil
e a zapisuje do proměnné PROMENNA
(do obou míst ve "stejnou" chvíli, bez ukládání do proměnné před uložením na disk).
$ cat >file0 aaa bbb ccc ddd $ VAR=$(cat file0|tee file1) $ echo $VAR aaa bbb ccc ddd $ echo "$VAR" aaa bbb ccc ddd
Tiskni
Sdílej: