MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
cat zdroj > cílPřes proměnnou je to trochu komplikovanější:
TEMP=`cat zdroj` echo -n "$TEMP" > cíl
var='-n -n -n' cat > nějaký_soubor <<<"$var"
To se rozbije pro binární soubory nebo třeba když v tom souboru bude napsáno "-n".Ano, lebo robi len to, co mu povies. ... Nie je problem spravit aj nacitanie binarneho suboru. Sprav tak, ze v premenne bude ukladane/nacitane zakodovane, napr. base64.
Soudě podle tohoto komentáře, myslím, že se snažíš uložit soubor do proměnné prostředí. (Aby se pak dal odtud znova přečíst zase ve stejném interaktivním shellu.)
To ale nemůžeš udělat skriptem spouštěným v samostatném shellu, protože shell interpretující skript nemůže nijak ovlivnit proměnné prostředí procesu, který ho spustil. Takže skript sice uvidí všechny proměnné, které jsi ve svém interaktivním shellu exportoval, ale nemůže je nijak změnit ani k nim přidat nové. Přesněji, všechny změny, které udělá, zůstanou jen v jeho adresním prostoru [pořád extrémně zjednodušeno] a nebudou mít žádný vliv na ten původní shell, který celý skript (interpretovaný druhým, neinteraktivním shellem) spustil.
Můžeš ale docílit něčeho podobného, když si skript zainlinuješ (pomocí . nějaký_skript.sh
). Takový skript se pak vykoná přímo v kontextu toho interaktivního shellu (bez spouštění odděleného procesu) a může tedy měnit jeho proměnné.
Ještě lepší je použít funkce. A nejlepší je dát je třeba do ~/.bashrc
, aby byly všude dostupné.
cp_file_var() { eval "$2"='"$(cat "$1")"' } cp_var_file() { cat > "$2" <<< "${!1}" }
Příklad použití:
cp_file_var /proc/cpuinfo cpuinfo_snapshot cp_var_file cpuinfo_snapshot /tmp/cpuinfo diff /{proc,tmp}/cpuinfo # Frekvence se můžou lišit. echo "$cpuinfo_snapshot" # Jo, fakt je to proměnná.
Asi bych ale něco takového nezkoušel na jiné soubory než textové.
tee
:
PROMENNA=`cat zdroj|tee cil`Kopíruje data ze
zdroj
e do cil
e a zapisuje do proměnné PROMENNA
(do obou míst ve "stejnou" chvíli, bez ukládání do proměnné před uložením na disk).
$ cat >file0 aaa bbb ccc ddd $ VAR=$(cat file0|tee file1) $ echo $VAR aaa bbb ccc ddd $ echo "$VAR" aaa bbb ccc ddd
Tiskni
Sdílej: