Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
d=$(find . -type d | wc -l) f=$(find . -type f | wc -l) echo "There are $d directories and $f files"
Účelem domácího úkolu je, aby se nad ním student sám zamyslel, ne aby se na něj anonymně ptal na ABCLinuxu.
Zpět k tématu: Jde to dokonce i bez jakýchkoliv externích procesů (ls
, find
), pouze pomocí Bashe. Jediné, na co je třeba si dát pozor, je zvláštní chování find
k symlinkům. Implicitně (-P
) je nenásleduje (což se dá změnit pomocí -L
), zatímco Bash při testování cest symlinky vždy následuje, jinými slovy, máme-li symlink na soubor, [[ -f symlink ]]
i [[ -L symlink ]]
uspějí.
Pokud tohle^^^ vezmeme v potaz, tady je implementace jen pomocí Bashe a ničeho jiného:
rlist() { local -r dir="$1" local -i files=0 local -i dirs=1 local -i links=0 local -i other=0 local -a -i rec local item for item in "${dir}/"{,.[^.],..?}*; do if [[ -L "$item" ]]; then ((++links)) elif [[ -f "$item" ]]; then ((++files)) elif [[ -d "$item" ]]; then rec=($(rlist "$item")) files+=rec[0] dirs+=rec[1] links+=rec[2] other+=rec[3] elif [[ -e "$item" ]]; then ((++other)) fi done echo "$files" "$dirs" "$links" "$other" } count() { local -a -i -r rec=($(rlist "$1")) echo "There are ${rec[1]} directories" \ "and ${rec[0]} files" \ "and ${rec[2]} symlinks" \ "and ${rec[3]} other inodes." }
Příklad: count /můj/adresář
Implementace ekvivalentu find -L
by byla jednoduší; stačilo by odstranit větev a proměnnou pro symlinky.
…je uplne jedno jestli je to ukol nebo neni, tak to naopak jen odradi od dalsiho usili a snazeni..Pokud někdo není ochoten věnovat tomu aby se něco naučil trochu toho úsilí a snažení, tak bude jen dobře když skončí u OS, kde si za svou lenost zaplatí.
Tiskni
Sdílej: