Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
&trida::metoda
.
Dohledal jsem mnoho implementací "delegation/c++ method callback" z různých dob na různých verzích C++.
Rád bych se zeptat, jak dnes, tady a teď řešit tuto problematiku.
Díky
Jak známo, pokud nebudu používat statické metody, není možné použít &trida::metoda.
Huh? A tohle je "známo" odkdy? Že jsem to nějak nepostřehnul… Tady jsou "nestatické" metody a &třída::metoda
:
#include <iostream> #include <memory> #include <string> #include <tuple> class BunchOfCallbacks { public: BunchOfCallbacks(std::string state) : state_(std::move(state)) {} void Callback1(const std::string& message) const { std::cout << "Callback1 (" << state_ << "): " << message << std::endl; } void Callback2(const std::string& message) const { std::cout << "Callback2 (" << state_ << "): " << message << std::endl; } private: const std::string state_; }; int main() { const std::tuple<BunchOfCallbacks, void (BunchOfCallbacks::*)(const std::string&) const> callbacks[]{ {BunchOfCallbacks{"first state"}, &BunchOfCallbacks::Callback1}, {BunchOfCallbacks{"second state"}, &BunchOfCallbacks::Callback2}, }; for (const auto& bunch_callback : callbacks) { const auto& bunch{std::get<0>(bunch_callback)}; const auto callback{std::get<1>(bunch_callback)}; (bunch.*callback)("Yay! I can select a callback!"); } }
Bývá problém to předat do API nějaké céčkovské knihovny, ne?
Tam to často řeší tak, že kromě (statické) funkce lze předat i libovolný ukazatel, který se pak použije jako parametr při volání té funkce (tzn. tohle je způsob jak tam dostat to this
nebo nějaký kontext)
Máš pravdu, (implicitní) požadavek na interoperabilitu s C jsem tady úplně přehlédl. Ano, tam by se to muselo řešit jinak.
Problém totiž je, že member pointer je dost podivná věc. Například sizeof(void (BunchOfCallbacks::*)(const std::string&))
je asi tak 16, což zjevně neodpovídá pointeru, se kterým by mohlo pracovat přímo C.
(Důvod pro velikost member pointeru nějak souvisí s tím, že skrz něj musí správně fungovat taky virtuální metody. Což je u tříd bez virtuálních metod celkem jedno, ale ta implementace už je zkrátka taková.)
Když to má spolupracovat s C, asi bych ten callback napsal jako virtuální metodu, tj. každý typ callbacku by byl třída. Tam se pak dá předat tomu C nějaký void*
a vhodný C++ wrapper (viditelný z C) ho může interpretovat jako ukazatel na toho abstraktního předka a zavolat jeho virtuální metodu.
Inu, epoll()
neznám, takže příklad s epoll()
tady narychlo nesesmolím, ale takhle by mohla (obecně) vypadat ta spolupráce s C (tady konkrétně s pthread
):
#include <errno.h> #include <pthread.h> #include <string.h> #include <iostream> namespace { struct Callback { virtual void* call() = 0; }; class ThreadWrapper { pthread_t thread_; public: ThreadWrapper(void* (*start_routine)(void*), void* arg) { if (-1 == pthread_create(&thread_, nullptr, start_routine, arg)) { throw errno; } } ~ThreadWrapper() { if (-1 == pthread_join(thread_, nullptr)) { std::cerr << "Join failed!\n"; } } }; void* ThreadBody(void* arg) { return static_cast<Callback*>(arg)->call(); } } // namespace int main() { struct Callback1 : public Callback { void* call() override { std::cout << "I'm Callback 1!\n"; return nullptr; } } callback1; struct Callback2 : public Callback { void* call() override { std::cout << "I'm Callback 2!\n"; return nullptr; } } callback2; try { ThreadWrapper t1(ThreadBody, &callback1); ThreadWrapper t2(ThreadBody, &callback2); } catch (int e) { std::cerr << strerror(e) << std::endl; } }
To^^^ pochopitelně vyžaduje -lpthread
.
(Jasně, používat takhle v C++ pthread
je nesmysl, protože C++ má už dávno (od dob Rapperswilu) na vlákna vhodnější abstrakce, nicméně tohle je míněno jako příklad na "callback mezi C a C++".)
Tiskni
Sdílej: