Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
/dev/lp0 je neco jako na dosu zarizeni prn... Takze pokud je to aplikace typu vyblit data na tiskarnu tak muzes jit touto cestou. Muzes zkusit co ti udela echo <nejake dato> > /dev/lp0
to dato se forwardne na PP. Pokud je to velmi jednoducha aplikace, muzes ji nahradit klidne shell scriptem ktery realizuje neco podobneho.
Jinak v cecku pod linuxem jako v jinem cecku pres outp(), coz tu nema cenu vysvetlovat, pokud neumis cecko tak se ho budes ucit a stejne to v knizce kterou budes mit bude napsane Jen pripominka, zapis na porty funguje pouze uzivateli root. Proto te tlacim do tech zarizeni, pac tady neni problem dat je do nejake groupy nebo jim upravit prava podle potreby.
Takze zaver, jestli je fuka jak jdou data ven, pouzi /dev zarizeni. Jestli to jedno neni, potrebujes nejake brutal presne casovani nebo nevim co, tak zapisem na porty, ale pojede to jen rootovi. Ted neresim ze by si dal suid bit na aplikaci, to radeji nedelej pokud to ma bezet nekde v ostrem provozu kde je kladen duraz na bezpecnost, pac predstava ze bys napoprve z hole louky napsal aplikaci ktera by byla bezpecna je docela naivni takze by toho mohl nekdo zneuzit. Tim te nechci srazet, neber to tedy prosim osobne, ale opravdu napsat aplikaci jakztakz bezpecne je problem.
Hodne stesti, zatim
-djz
Tiskni
Sdílej: