Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
victron/status: { "id": "victron", "type": "status", "timestamp": 1691347644, "device_state_id": 9, "device_state_name": "charge", "mains_u": 236.33, "mains_i": 2.11, "inv_u": 236.33, "inv_i": 1.83, "inv_p": 111, "out_p": 75, "bat_u": 50, "bat_i": 0.1, "bat_p": 5, "soc": 194, "led_light": 9, "led_blink": 0, "led_info": [ "mains", "float" ], "state": "on" }(commandlinový jq je tvůj kamarád) Na tom MQTT mají různé komponenty subscribnuté topicy kterým se jim dávají příkazy (typicky komponenta/set, třeba když do
tilt/set/absolute_deg
publikuju 10
tak se anténa naklopí na 10°). A dále je věc co je subscribnutá na skoro všechno a tlačí to do Influxu (tomu nerozumím, dělá to kolega) a z toho se to pak grafuje v Grafaně. A dále si můžeš pustit CLI / webový tool, který ukazuje všechny ty topicy a co v nich je aktuálně za data. A dále se můžeš subscribnout přes mosquitto_sub a prostě to padá na stdout. A dále monitoring, že ty parametry nevybočují. Atd.
Bulk a streamová data (v našem případě vyloženě kvadraturní signály každého odběhu) přenášíme přes ZeroMQ, což je tenká abstrakce nad běžnými sockety, ale nemusíš řešit že se ti klient připojí/odpojí nebo že by se chtělo připojit víc klientů a nemusíš řešit rozdělování streamu do zpráv, a dokonce to umí multipart messages (což se v Pythonu pak objeví jako seznam bytestringů). ZeroMQ má velmi schůdný tutoriál přímo na webu a má překvapivě malý výkonový overhead.
Dále bych doporučoval nepsat to v C, je to moc lowlevel a strašný pain tam tyhle datové věci dělat (protože to nemá slovníky, seznamy, i blbé stringy se musí alokovat a řešit), ale v něčem víc high-level a pokud tam máš pár funkcí co nutně vyžadují C (výkon, přístup k HW) tak jen ty napsat v C a volat přes CFFI, o tom jsem tu psal.
nemá slovníky, seznamyPoužiješ glib.
blbé stringy se musí alokovatMáš napríklad strdup() alebo strndup().
Tiskni
Sdílej: