Byl vydán Mozilla Firefox 140.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Dle plánu byla odstraněna ikona a integrace služby Pocket. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 140 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) vývojová verze 3.1.2 příští stabilní verze 3.2 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání.
Na stránkách konference Den IPv6 2025, jež proběhla 6. června v Praze, byly zveřejněny prezentace (PDF) a videozáznamy přednášek.
Byla vydána verze 2.2.0 programovacího jazyka Kotlin (Wikipedie, GitHub). Ke zhlédnutí jsou videozáznamy přednášek z konference KotlinConf 2025.
V linuxových systémech byly odhaleny dvě závažné zranitelnosti – CVE-2025-6018 v rámci PAM (Pluggable Authentication Modules) a CVE-2025-6019 v knihovně libblockdev, kterou lze zneužít prostřednictvím služby udisks. Ta je součástí většiny běžně používaných distribucí, jako jsou Ubuntu, Debian nebo Fedora. Kombinací obou zranitelností může útočník s minimálním úsilím získat root přístup. Vzhledem k jednoduchosti zneužití
… více »OpenSSL Corporation zve na den otevřených dveří ve středu 20. srpna v Brně a konferenci OpenSSL od 7. do 9. října v Praze.
Něco z IT bulváru: Mark Russinovich pozval Billa Gatese, Linuse Torvaldse a Davida Cutlera na večeři a zveřejnil společné selfie. Linus se s Billem ani s Davidem do té doby nikdy osobně nesetkal. Linus a David měli na sobě červená polotrika. Mark a Bill byli v tmavém [LinkedIn].
Evropská unie nově prověřuje obchod, při němž americký miliardář Elon Musk prodal svou sociální síť X dříve známou jako Twitter vlastnímu start-upu xAI za 33 miliard dolarů (712 miliard Kč). Unijní regulační úřady zvažují, zda firmě X neudělit pokutu podle nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA).
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.06 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Svobodný kancelářský balík ONLYOFFICE (Wikipedie) byl vydán ve verzi 9.0. Jak online Docs, tak i offline Desktop Editors. Přehled novinek také na YouTube.
A ked chces nieco vacsie, urob graficky interface pre iptables.
Doteraz som nehladal, ale prve co som nasiel je BiFrost - a to vobec nie je ten styl co mam na mysli. Ja nemam problemy s pisanim a 20 prikazovych riadkov iptables zobrazenych vo web browseri nepovazujem za GUI.
Ak mas na mysli nieco ine, tak daj linku.
Skor si predstavujem nieco, ako Delphi, kde aj prepojenie aplikacie s databazou je vecou 'dropnutia' objektu do formularu. Vlastne preco chodit na Win - pozri QT designer. Podobne tusim vyzera aRts Builder.
Predstav si nieco ako strom s korenom (eth0) hore. Postavis nad neho ikonku, ktora predstavuje paket. Nastavis paketu src/target IP/port, flagy atd atd. a nechas ho padnut na ten strom, kazdy uzol v strome ho spracuje podla iptables pravidiel a posle dalej, alebo urobi DROP ci ACCEPT. Tomu by som povedal GUI.
Tak jen s chuti do toho. Stacil by vam treba takovyto seznam?
http://atrey.karlin.mff.cuni.cz/~pavel/todo.html
(Az to budete mit hotovy, tak si napiste o dalsi )
To neni moje stranka, ale Pavla Machka, ja na ni jen bez autorova svoleni odkazuji, asi jsem to mel zminit. A s mym studiem to take moc spolecneho nema (tj. nechci po nikom aby mi psal zapoctove programy).
O aplikaci co by potrebovala dotahnout bych vedel, ale to je asi velke sousto :(
Tiskni
Sdílej: