Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Existuje v C nějaká standartní linuxová knihovna, kde je implementována ekvivalentní funkce k funkci keypressed
z pascalu? Nic rozumnýho jsem nenašel.
(Pro pravé programátory, co neznají PASCAL - keypressed "neinteraktivně" čeká na stisk klávesy, čili dá se použít k přerušení cyklu po zmáčknutí klávesy)
getc() je i v LINUXu, ale k uvedenýmu účelu (přerušení cyklu) se to nedá použít...
#include <unistd.h> #include <stdio.h> #include <stdlib.h> #include <termios.h> /* Use this variable to remember original terminal attributes. */ struct termios saved_attributes; void reset_input_mode(void) { tcsetattr(STDIN_FILENO, TCSANOW, &saved_attributes); } void set_input_mode(void) { struct termios tattr; /* Make sure stdin is a terminal. */ if (!isatty(STDIN_FILENO)) { fprintf(stderr, "Not a terminal.\n"); exit(EXIT_FAILURE); } /* Save the terminal attributes so we can restore them later. */ tcgetattr(STDIN_FILENO, &saved_attributes); atexit(reset_input_mode); /* Set the funny terminal modes. */ tcgetattr(STDIN_FILENO, &tattr); tattr.c_lflag &= ~(ICANON|ECHO); /* Clear ICANON and ECHO. */ tattr.c_cc[VMIN] = 0; tattr.c_cc[VTIME] = 0; tcsetattr(STDIN_FILENO, TCSAFLUSH, &tattr); } int main(void) { char c; int i = 0; set_input_mode(); while (!read(STDIN_FILENO, &c, 1)) { printf("%d\n", ++i); usleep(100000); } return EXIT_SUCCESS; }
Hmmm... toho jsem se obával. Každopádně díky, i když to vypadá, že se bez toho radši obejdu
Přesně tak jsem to zkoušel, ale nefungovalo mi to - reagovalo to až po zmáčknutí ENTERu.
Taková věc ve standardním C neexistuje, protože programy v C mohou běžet v prostředích, kde tento způsob komunikace se vstupními zařízeními vůbec nemá smysl.A potom vymysleli knižnicu ncurses.
#include stdio.h #include readline/readline.h int callback (int a,int b) { fprintf (stderr, "callback: %d %d\n", a, b); return 0; } int main () { rl_bind_key ('x', callback); puts (readline ("-- ")); }
Tiskni
Sdílej: