Byl vydán Mozilla Firefox 140.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Dle plánu byla odstraněna ikona a integrace služby Pocket. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 140 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) vývojová verze 3.1.2 příští stabilní verze 3.2 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání.
Na stránkách konference Den IPv6 2025, jež proběhla 6. června v Praze, byly zveřejněny prezentace (PDF) a videozáznamy přednášek.
Byla vydána verze 2.2.0 programovacího jazyka Kotlin (Wikipedie, GitHub). Ke zhlédnutí jsou videozáznamy přednášek z konference KotlinConf 2025.
V linuxových systémech byly odhaleny dvě závažné zranitelnosti – CVE-2025-6018 v rámci PAM (Pluggable Authentication Modules) a CVE-2025-6019 v knihovně libblockdev, kterou lze zneužít prostřednictvím služby udisks. Ta je součástí většiny běžně používaných distribucí, jako jsou Ubuntu, Debian nebo Fedora. Kombinací obou zranitelností může útočník s minimálním úsilím získat root přístup. Vzhledem k jednoduchosti zneužití
… více »OpenSSL Corporation zve na den otevřených dveří ve středu 20. srpna v Brně a konferenci OpenSSL od 7. do 9. října v Praze.
Něco z IT bulváru: Mark Russinovich pozval Billa Gatese, Linuse Torvaldse a Davida Cutlera na večeři a zveřejnil společné selfie. Linus se s Billem ani s Davidem do té doby nikdy osobně nesetkal. Linus a David měli na sobě červená polotrika. Mark a Bill byli v tmavém [LinkedIn].
Evropská unie nově prověřuje obchod, při němž americký miliardář Elon Musk prodal svou sociální síť X dříve známou jako Twitter vlastnímu start-upu xAI za 33 miliard dolarů (712 miliard Kč). Unijní regulační úřady zvažují, zda firmě X neudělit pokutu podle nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA).
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.06 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Svobodný kancelářský balík ONLYOFFICE (Wikipedie) byl vydán ve verzi 9.0. Jak online Docs, tak i offline Desktop Editors. Přehled novinek také na YouTube.
... for the same applications ...Toto je dolezita cast vety: pre niektore je rychlejsi Solaris -- comu pokojne verim -- pre ine moze byt rychlejsi Linux. Staci, ze sa ten isty test s tymi istymy OS vykona na Sparc-u a na Intel-i, a vysledky sa budu diametralen lisit.
... especially large memory footprint applications.Toto je asi tiez dolezita cast vety. Takze v principe je cele uvedene tvrdenie nevyvratitelne a z hladiska predikatovej logiky je naopak lahko dokazatelne: staci najst jednu aplikaciu, pre ktoru plati. Takze cloveka posadnuteho vykonom je to vzrusujuce, ale pre pragmatikov je to len niecia "own truth", nad ktorou mozno bez vycitiek svedomia myknut plecom. Mozem uviest linky, kde sa z imaginarnych dovodov odporuca databaza X, ci operacny system Y. Zovseobecnovat vsetky podobne tvrdenia sa neda, vzdy treba poznat velmi podrobne specificke podmienky nasadenia. A nakoniec aj tak pride zakaznik, ktory sa rozhodne pre hw/sw podla inych, pre technika uplne nepochopitelnych kriterii.
Zkuste se zamyslet nad tím, co takové tvrzení vlastně říká. Kdyby to tvrzení podobně jako některé z těchto:
bylo by to legitimní tvrzení, o kterém bychom se mohli tak nanejvýš přít, zda je pravdivé nebo ne. Ještě lépe, bylo-li by doloženo konkrétními testy. Plácne-li někdo, že "aplikace pod Solarisem běhají rychleji než pod Linuxem", není vůbec jasné, co se tím myslí. Budu-li mít aplikaci, která generuje čistě procesorovou zátěž, bude její rychlost na dané hardwarové platformě vypovídat spíš o kvalitě optimalizátoru překladače, kterým byla přeložena, než o kvalitě systému.
Zrovna tak tam může hrát roli spousta dalších faktorů. Vezměte si třeba občas se vyskytující spory o to, zda je KDE3 na stejném systému rychlejší než KDE2. Většina těch, kdo to vyzkoušeli, tvrdí že ano, ale občas se najde někdo, kdo má zkušenosti opačné. V následné diskusi se pak obvykle ukáže, že problém je v tom, že má málo paměti, takže mu KDE3 swapuje víc než KDE2, a je tudíž pomalejší. Ti, kdo mají paměti dost, mají ale většinou zkušenost opačnou.
Prostě bez bližšího upřesnění, o jakých aplikacích je řeč a v čem jsou konkrétně rychlejší (a na jaké konkrétní hardwarové platformě), nemá takové tvrzení žádnou informační hodnotu. Protože se docela dobře může ukázat, že sice systém A pracuje lépe se SCSI disky, ale systém B se SATA disky, že systém A má efektivnější memory management, ale B má lepší scheduler atd. A tak to také v praxi bývá. Pro marketing je samozřejmě lepší plácnutí do vody toho typu, který zde byl citován, ale z hlediska systémáka je to do nebe volající hloupost.
Možná ještě odkaz na jeden článek. Je to sice o něčem trochu jiném, ale princip je stejný.
Tiskni
Sdílej: