Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
... for the same applications ...Toto je dolezita cast vety: pre niektore je rychlejsi Solaris -- comu pokojne verim -- pre ine moze byt rychlejsi Linux. Staci, ze sa ten isty test s tymi istymy OS vykona na Sparc-u a na Intel-i, a vysledky sa budu diametralen lisit.
... especially large memory footprint applications.Toto je asi tiez dolezita cast vety. Takze v principe je cele uvedene tvrdenie nevyvratitelne a z hladiska predikatovej logiky je naopak lahko dokazatelne: staci najst jednu aplikaciu, pre ktoru plati. Takze cloveka posadnuteho vykonom je to vzrusujuce, ale pre pragmatikov je to len niecia "own truth", nad ktorou mozno bez vycitiek svedomia myknut plecom. Mozem uviest linky, kde sa z imaginarnych dovodov odporuca databaza X, ci operacny system Y. Zovseobecnovat vsetky podobne tvrdenia sa neda, vzdy treba poznat velmi podrobne specificke podmienky nasadenia. A nakoniec aj tak pride zakaznik, ktory sa rozhodne pre hw/sw podla inych, pre technika uplne nepochopitelnych kriterii.
Zkuste se zamyslet nad tím, co takové tvrzení vlastně říká. Kdyby to tvrzení podobně jako některé z těchto:
bylo by to legitimní tvrzení, o kterém bychom se mohli tak nanejvýš přít, zda je pravdivé nebo ne. Ještě lépe, bylo-li by doloženo konkrétními testy. Plácne-li někdo, že "aplikace pod Solarisem běhají rychleji než pod Linuxem", není vůbec jasné, co se tím myslí. Budu-li mít aplikaci, která generuje čistě procesorovou zátěž, bude její rychlost na dané hardwarové platformě vypovídat spíš o kvalitě optimalizátoru překladače, kterým byla přeložena, než o kvalitě systému.
Zrovna tak tam může hrát roli spousta dalších faktorů. Vezměte si třeba občas se vyskytující spory o to, zda je KDE3 na stejném systému rychlejší než KDE2. Většina těch, kdo to vyzkoušeli, tvrdí že ano, ale občas se najde někdo, kdo má zkušenosti opačné. V následné diskusi se pak obvykle ukáže, že problém je v tom, že má málo paměti, takže mu KDE3 swapuje víc než KDE2, a je tudíž pomalejší. Ti, kdo mají paměti dost, mají ale většinou zkušenost opačnou.
Prostě bez bližšího upřesnění, o jakých aplikacích je řeč a v čem jsou konkrétně rychlejší (a na jaké konkrétní hardwarové platformě), nemá takové tvrzení žádnou informační hodnotu. Protože se docela dobře může ukázat, že sice systém A pracuje lépe se SCSI disky, ale systém B se SATA disky, že systém A má efektivnější memory management, ale B má lepší scheduler atd. A tak to také v praxi bývá. Pro marketing je samozřejmě lepší plácnutí do vody toho typu, který zde byl citován, ale z hlediska systémáka je to do nebe volající hloupost.
Možná ještě odkaz na jeden článek. Je to sice o něčem trochu jiném, ale princip je stejný.
Tiskni
Sdílej: