Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
GENERIC
je defaultna konfiguracia jadra. Pokial ste ti kernel nekompilovali sam, tak mate zarucene generic jadro.
make
v premennej KERNCONF
ci uz na prikazovom riadku alebo v /etc/make.conf
. Doporucuje sa skopirovat si GENERIC konfigurak a tuto kopiu nasledne upravovat. Pritom by Vam malo byt jasne, pri pohlade do toho suboru, ktore volby mozete, a ktore nemozete vymazat. Naviac niektore volby su viazane na ine (typicky miibus
u pci sietoviek). V pripade, ze Vam teda niektora podstatna volba chyba, kompilacia jadra sa nepodari. Staci trochu rozmyslat, citat komentare v konfiguraku a bezproblemov jadro skompilujete.
/usr/src/sys/i386/conf/NOTESobsahuje volby pre i386 architekturu. Dalsie volby - nezavisle na platforme - mozete najst v subore
/usr/src/sys/conf/NOTESZistit defaulne volby a hodnoty volieb, zial, nie je mozne, AFAIK. Ma vlastne vyznam hovorit o defaultnych volbach? Volby bud v konfiguraku su, alebo tam nie su, a vtedy nemaju ziadne hodnoty (to sa tyka vacsiny, urcite vsak nie vsetkych, napr. scheduler asi nie je treba explicitne uviest, implicitny je - alebo aspon donedavna bol - bsd): ked neuvediete device, proste ho nebudete mat. Niektore volby su povinne, ale tie su vsetky v GENERIC aj s prislusnym komentarom.
uname -a
zistis, kt. config bol pouzity pri compilovani kernelu, takze jednoducho spatne zistis, ci sa dana
volba v kernely nachadza alebo nie
Tiskni
Sdílej: