abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    7.5. 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 568 hlasů
     Komentářů: 26, poslední včera 09:58
    Rozcestník

    Dotaz: ruzne pory pro ruzne vetve ve freebsd

    3.3.2007 22:34 ruda sykora
    ruzne pory pro ruzne vetve ve freebsd
    Přečteno: 151×
    Dobry den,

    at hledam jak hledam, nemohu najit nikde srozumitelnou odpoved na to, zda ve FreeBSD existuje vic vetvi portu, napriklad nejake porty urcene pro -CURRENT a jine pro -STABLE. Nejak nemuzu pochopit, ze by bylo mozne mit jen jeden strom portu pro vsechno (preci -CURRENT musi davat jine moznosti nez -STABLE, preci neni mozne, abych mohl menit system a pritom mohl nechavat porad stejne aplikace, ci hur, aby nove porty, napsane jakoby pro -CURRENT behaly na starsich verzich systemu). A v pripade, ze by skutecne existoval jen jeden strom, mohl by nekdo rici, jak je mozne, ze to nedela problemy? Taky by me zajimalo, jak je to v NetBSD ci OpenBSD (nekde jsem zaslechl, ze v necem vice vetvi pro porty je).

    A kdyz uz pisi, jeste jeden problem. Mam tedy FreeBSD 6.2R a ani omylem se mi nepodarilo, aby bash pouzival standardne klavesy DEL a BS (v konsole, tedy v cons25). Chci, aby DEL mazalo pod kurzorem a BS pred kurzorem. Zmacknuti DEL generuje ^? a BS ^H (pomoci ctrl-v). Jak se da dosahnout, aby klavesa DEL generovala \e[3~ ?

    No a nakonec me jeste trapi visual bell. Proc nefunguje 'set bell-style visible' v .inputrc (pro readline, tedy i pro programy, co ji pouzivaji, tedy napr. bash) a musi se sahnout po kbdcontrol -b visual?

    Dekuji za odpovedi

    Ruda Sykora

    Odpovědi

    unknown_ avatar 14.3.2007 22:06 unknown_ | skóre: 30 | blog: blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ruzne pory pro ruzne vetve ve freebsd
    No, snad odpovím (a snad i správně) aspoň na část Vašeho dotazu a tím jsou porty. Když si stáhnete nějakou RELEASE verzi, tak již v sobě (na instalačním Disku) a to jsou porty pro tutpo konkrétní RELEASE verzi, když stahujete nové porty, tak jsou to již "current" porty - ty aktuální - nic Vám však IMHO nebrání používat porty pro konkrétní RELEASE. Jen nevím, jak je to s bezpečnostními updaty. Slyšel jsem, že v NetBSD (nevím jak v OpenBSD, ale možná taky) je stable verze portů. Bash nepoužívám, tudíž Vám bohužel na další části odpovědět nemohu.
    15.3.2007 11:06 cronin | skóre: 49
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ruzne pory pro ruzne vetve ve freebsd
    RELEASE-, STABLE- a CURRENT- je vlastnost base systemu, s portami nema nic spolocne. Porty nie su robene celkom tak, ze funguju 'vsade', napr. pred par tyzdnami skoncila podpora pre vetvu FreeBSD 4. Pri rozumnych rozhraniach a rozumnom oddeleni base systemu od 3rd party aplikacii (t.j. portov) -- ktore FreeBSD ma velmi slusne -- nie je vela dovodov, aby tie iste porty nefungovali pre 2-3 posledne major vetvy base systemu. Naviac, base system zvycajne obsahuje rozne backward compatibility ficury v kerneli aj v pouzivatelskom priestore, aby porty mohli fungovat o cosi dlhsie.
    tristan avatar 15.3.2007 12:04 tristan | skóre: 11
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ruzne pory pro ruzne vetve ve freebsd
    Problem s bash som vyriesil asi takto:
    do /etc/inputrc som pridal toto:
    # for linux console and RH/Debian xterm
    "\e[1~": beginning-of-line
    "\e[4~": end-of-line
    "\e[5~": beginning-of-history
    "\e[6~": end-of-history
    "\e[3~": delete-char
    "\e[2~": quoted-insert
    "\e[5C": forward-word
    "\e[5D": backward-word
    "\e[1;5C": forward-word
    "\e[1;5D": backward-word

    # for rxvt
    "\e[8~": end-of-line

    # for non RH/Debian xterm, can't hurt for RH/DEbian xterm
    "\eOH": beginning-of-line
    "\eOF": end-of-line

    # for freebsd console
    "\e[H": beginning-of-line
    "\e[F": end-of-line
    "\e[3~": delete-char


    a do /etc/profile toto:
    export INPUTRC=/etc/inputrc
    V textovom rezime to sice nebeha ako by malo, ale v Konsole ano a to mi staci, dufam, ze to pomoze.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.