Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
uname ukazuje ze je to freebsd 4.11-stable. Na freebsd.org o 4.11 uz nie je ziadne info. Je toto este vobec podporovane (security updates) alebo si mam nabrusit valasku?
dalsia vec nad ktorou si lamem hlavu je, ze fstab obsahuje iba:
# Device Mountpoint FStype Options Dump Pass
# proc /proc procfs rw 0 0
ale mount mi ukaze:
/dev/ad4s1a on / (ufs, local)
/dev/ad4s1e on /var (ufs, local, soft-updates)
/dev/ad4s1f on /usr (ufs, local, soft-updates)
procfs on /proc (procfs, local)
ako je mozne ze ani root partition nie je vo fstabe? ako ten server vobec nabootoval? pouziva freebsd /etc/mtab?
ako zistim na akom stroji ten server bezi? (/proc je prazdny)
Note: FreeBSD 4.11-RELEASE, as well as the FreeBSD 4-STABLE branch from which it comes, have reached ``End of Life'' status and are no longer supported as of 1 February 2007. Specifically, the Security Officer Team will no longer be issuing advisories against FreeBSD 4-STABLE. In addition, the Ports Manager Team will no longer perform package builds for 4-STABLE, and building ports from source on 4-STABLE is no longer supported.
inac tipujem, ze mate zdielany HW z dalsimi zakaznikmi, tzv. jail, nieco ako virtual host.
Pokial ide o donhost, som presvedceny, ze lepsie i lacnejsie sluzby najdete aj na uzemi byvalej CSXR ;)
je sice pravda ze lacnejsie aj kvalitnejsie sluzby u nas najdem, ale server musi byt v GB (kde je aj firma), kedze podla mojho sefstva, v CSXR zijeme este v jasnyniach.
na co sa este mam pozriet ked chcem zistit ci som len chroot-nuty? /etc obsahuje len tieto subory:
access.conf master.passwd spwd.db access.conf.default mime.types srm.conf crontab mime.types.default srm.conf.default csh.cshrc my.cnf ssh fonts openssl.cnf ssl.conf fstab pam.conf ssl.crl group passwd ssl.crt hosts pear.conf ssl.csr httpd.conf periodic ssl.key httpd.conf.1.12.2005 protocols ssl.prm imlib pwd.db syslog.conf localtime rc.d termcap lynx.cfg resolv.conf xml2Conf.sh magic services xsltConf.sh manpath.config shells
fstab
podle to neni jail!Fstab uvedeny hore je prazdny.
pac:
1. pri jailu se dela prazdnyfstab
podle to neni jail!Plati to v hostitelskom systeme, nie v nutri jail-u. V jaili mozu byt demoni bindovany na vsetky IP, co znamena na vsetky = jednu ip nastavenu tomu jailu. Z pohladu hostitelskeho systemu su tieto demony bindovane na jednu IP. Slovo "musi" nie je spravne, spravnejsie je "mali by". Na porte 80 vsetkych ip adries hostitelskeho systemu moze pokojne bezat webovy server; vtip je v tom, ze tento bude obsluhovat requesty pre vsetky IP adresy, v jaili potom nemoze byt webovy server na tom istom porte prevadzkovany.
pac:
2. kazdy daemon musi byt primo bindovany na urcitou IP adresu
/dev/ad4s1a on / (ufs, local)
/root
!= root partition :)
man fstab
man dmesg
uz si nepamatuji, jak je to presne na freebsd, ale bsd NENI linux! bsd pouziva spise sysctl
, priklad pro (hw):
$ sysctl hw hw.machine=i386 hw.model=Intel(R) Pentium(R) M processor 1300MHz ("GenuineIntel" 686-class) hw.ncpu=1 hw.byteorder=1234 hw.physmem=251162624 hw.usermem=251158528 hw.pagesize=4096 hw.disknames=wd0,cd0 hw.diskcount=2 hw.cpuspeed=1300 hw.setperf=100 hw.vendor=Acer hw.product=TravelMate 290 hw.version=290 hw.serialno=LXT350508733916903EB00 hw.uuid=a54408dd-a9eb-11d7-85eb-00023fbc6429trochu vlastni iniciativy by neskodilo :P http://www.freebsd.org/doc/en_US.ISO8859-1/books/handbook/
dalsia vec nad ktorou si lamem hlavu je, ze fstab obsahuje iba: # Device Mountpoint FStype Options Dump Pass # proc /proc procfs rw 0 0 ale mount mi ukaze: /dev/ad4s1a on / (ufs, local)Cili ve fstab jenom ten jeden radek, prikaz mount vypise ten / ...
Tiskni
Sdílej: