abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 2
    dnes 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    včera 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (73%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 796 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: KIT VŠE

    4.9.2008 23:22 ja_kral_ll | skóre: 17
    KIT VŠE
    Přečteno: 1086×
    Ahoj

    Předem chci říct že vím že se jedná o offtopic tak se nebudu na správce zlobit když můj dotaz smáznou :-D

    Nenašel jsem žádné fórum pro které by se můj dotaz hodil lépe. Na ábíčku se pohybuje mnoho studentů nebo ještě lépe adminů s vysokoškolským vzděláním kteří by mi mohli odpovědět na moji otázku.

    Na jaké VŠ jste studovali a jaké s tím máte zkušenosti ?

    Mezi dobře známé určitě patří FIT VŠE a FI MUNI o kterých určitě všichni ví a je o nich na netu mnoho informací. Ale například o KIT VŠE se moc informací najít nedá. Nestudoval nebo studujete jí někdo ? Podle toho co se mi o ní podařilo dohledat by to měla být škola zaměřená na ekonomiku a IT ale to je tak asi všechno...

    Budu vděčný za jakékoli informace

    Díky :-)

    Odpovědi

    Diskuse byla administrátory uzamčena.
    FAQ: Proč byl uzamčen/smazán můj dotaz v Poradně?

    4.9.2008 23:54 CIJOML | skóre: 58 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KIT VŠE
    cs.felk.cvut.cz
    5.9.2008 13:31 ja_kral_ll | skóre: 17
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KIT VŠE
    Na netu jsem se dočetl že na ČVUT je dost hustá matika a fyzika. Je tomu tak ?
    5.9.2008 14:19 CIJOML | skóre: 58 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KIT VŠE
    byvavalo...
    5.9.2008 10:03 tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KIT VŠE
    VSE je silne windowsoidni.
    5.9.2008 10:49 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KIT VŠE
    Ano, protože na Windowsech běhá veškerý software pro ekonomsky zaměřené odborné předměty, tj. všechen možný statistický soft, CASE tooly apod. Svého času toho bylo dost v DOSu. Proč nutit budoucí ekonomy/managory, aby při studiu aplikované statistiky poznávali také dobrodiní příkazové řádky unixového shellu apod... Co je snazší, správcovat stovky stanic v učebnách pro běh Win32 aplikací pomocí čistě Windows-based prostředků, nebo třeba jako hybrid linuxových diskless klientů + Wine?

    Pokud na odborný programátorský nebo snad i databázařský předmět přinesete semestrálku vytvořenou v nějakém prostředí pod UNIXem, a odprezentujete to na svém notebooku, a předem se na tom s vyučujícím dohodnete, tak s tím IMO nebudete mít problém. Takové případy jsem zažil už před lety. Zas pokud zadání závisí na nějakém konkrétním vývojovém prostředí, které běhá jenom pod Windows (dříve v DOSu), tak to asi těžko splníte na Linuxu, pokud nebereme v úvahu emulátory apod.

    Dokonce jsem v dobách svého studia zaznamenal, že když někdo přišel s jiným způsobem, jak daný problém řešit pomocí nějakého alternativního softwaru, a bylo to "k věci", tak sklidil uznání přednášejícího/cvičícího (pokud s tím neprudil / nezdržoval, což se nestávalo). Uznání proto, že pochopil podstatu problému, dokázal aplikovat algoritmus jinými prostředky, tj. nepracoval jako cvičená opice pomocí předloženého nástroje a přesného postupu. Dá se říct, že většině vyučujících toto lichotí - vnímají to jako iniciativní aktivitu, zájem o přednášenou látku, potažmo jako potvrzení své osobní užitečnosti/důležitosti ;-)

    Fakt je, že když koukám na ty studijní plány, tak zmizel kurs základů UNIXu, a objevil se kurs na .NET :-) VŠE je skutečně zatížená trochu jiným směrem, než na poznávání spletitých zákoutí linuxu zevnitř...

    [:wq]
    5.9.2008 10:29 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KIT VŠE
    http://kit.vse.cz/kit/wcms_kit.nsf/pages/StudijniPlany

    Koukám, že složení kateder KIT a KIZI se za deset let moc nezměnilo. Všiml jsem si, že odešel Pavel Drbal a s ním skončilo na KITu Cčko a C++ (pro mě osobně věčná škoda). Naopak tam zřejmě nadále působí šikovní lidé jako Řepa+Сhlapek, Čermák, Pavlíček, Berka, Jirků, Sklenák...

    Oproti FELu a jiným elektro-školám po Vás na VŠE nikdo nebude chtít slaboproud, hard-core teoretickou kybernetiku / teorii regulace / akademickou informatiku / důkladnou programátořinu / vyšší matiku a fyziku. Naopak poměrně slušně se tam přednáší databáze, ovšem především jako základ pro high-level analýzu informačních systémů. KIT je ve finále zaměřena hlavně na metodiky/metody/nástroje analýzy a high-level designu informačních systémů: relační a objektové modelování dat, funkční modelování, modelování business procesů... Prostě odborné předměty na KITu jsou ke konci víc o malování rámečků a šipek, než o psaní kódu. Plus něco k řízení projektů. Konec konců je to škola pro budoucí managory :-)) nebo to o sobě aspoň ráda tvrdí.

    Já osobně na tyhle snobské disciplíny moc nejsem, pracovně se záměrně pohybuji někde jinde. Vazbu špiček KIT na realitu nedokážu proto dobře posoudit. Konkrétní negativní zkušenosti si nechám pro sebe, ty jsou na každé škole, a časem se studijní plán mění.

    Osobně ve zpětném pohledu velice oceňuji široký záběr bakalářského oboru Informatika a i magisterského IT, zejména pokud vezmu v úvahu i volitelné předměty - vyučují se v přiměřené (lidsky pochopitelné) hloubce důležité základy teorie jako je formální logika, SQL databázoviny (ale s užitečným důrazem na optimální modelování datové základny), operační systémy zevnitř (včetně třeba přidělování času procesoru a základů synchronizace mezi vlákny/procesy), síťoviny, základy programování (za mě byl default Pascal/Delphi a volitelně C/C++, dneska Cčko zmizelo a vidím tam Javu), dobrá je i obecná statistika, návazné předměty jako operační výzkum, povinně druhý jazyk. Osobně jsem s oblibou sklízel povinně-volitelné kredity na jazykových kursech. Všechny ty odborné předměty jsou vyučovány velice příjemným způsobem na příkladech, pochopitelných selským rozumem. Nekonají se samoúčelné formální důkazy okrajových aspektů na základě nepřehledných vzorců... Ty Johnsonovy diagramy vyžadované v základních programátorských kursech byly trochu absurdní, ale aspoň měl člověk příležitost utvořit si na to vlastní názor :-)

    A i ty managorsky zaměřené kursy jsou dobré aspoň k tomu, že i když člověk samozřejmě není rovnou ze školy managor, tak si pak v pracovním procesu tu a tam v konkrétní situaci vzpomene na nějakou školní vědomost a dojde k závěru, že "tudy cesta nevede" :-) Při hledání cesty z bludiště to občas ušetří nějakou slepou uličku.

    Samozřejmě je tam i pár povinných kurzů, které jsou "neškodné pavědy", a pár kurzů, které jsou úplně mimo hrnec, ale o to drsněji zkoušené - jako všude.

    Taky protože ta škola je ekonomka, musíte se prokousat mikro/makroekonomií, základy financí, účetníctví, práva, počtů, "managementu" apod., s proměnlivou úrovní pochopitelnosti při výuce a absurdity při zkouškách :-) ale všechno dohromady to dá jakousi hlavu a patu Vašemu budoucímu působení v libovolné firmě na libovolně nízké pozici. Pokud si správně pamatuju, tak v prváku se člověk k odborným informatickým předmětům moc nedostal. Já měl jako vedlejší obor na magistru logistiku - velice prakticky pojatý obor - a v mém třetím zaměstnání jsou ty uvázlé vědomosti najednou velice relevantní.

    Pokud bych měl hodnotit užitečnost přednášené látky, tak řekněme 50% času jsou to velice užitečné věci, 80% času pořád vcelku OK. Celých pět let školy je obsahově v průměru OK a užitečných, jenom ke konci se nelekněte, když v jednom-dvou závěrečných kursech a při diplomce KIT výrazně přitvrdí (a to nikoli co do užitečnosti).
    [:wq]
    5.9.2008 12:38 Grof
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KIT VŠE
    Pokud chceš pochopit základni principy ,teorii polovodičů ,být schopen programovat až na low level úrovni,případně tvořit něco hmatatelného, naučit se myslet paralelně s VHDL :-) atd. doporučuji FEI na VŠB nebo lépe VUT Brno, ale upozorňuji, že úbytky počtu studentů v prvních čtyřech semestrech bývaly cca 50% na matice a fyzice(nevím jak je to dnes).
    5.9.2008 13:01 Grof
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KIT VŠE
    Zároveň bych měl dodat, pokud bys tohle zvládl a vystudoval, tak si následně moc nevyděláš :-) .
    5.9.2008 13:44 ja_kral_ll | skóre: 17
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KIT VŠE
    FEI pro mě asi nebude to pravé ořechové... I když jsem byl radioamatér tak tranzistory, odpory, kondenzátory a podobná pakáž nejsou moji kamarádi. Dodnes se na mě smutně dívá stavebnice Voltík II ve které jsem usmažil snad všechny součástky co šly :-D

    KIT by vypadala docela slibně pokud by nebyla tolik zaměřená na MS. Kombinace SAP, Oracle a managmentu je myslím více než dobře využitelná na trhu práce.
    5.9.2008 22:12 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KIT VŠE
    Ohledně "zaměření na MS": "počítačové" vědomosti získané na VŠE jsou z 95% OS-independent. To platí zejména o databázovinách a souvisejícím analytickém nadstavbovém aparátu. Škola Vám nijak nebrání, abyste v soukromí používal jakýkoli OS. Těch pár praktických cvičení a domácích prací, které jsou závislé na konkrétním softwarovém produktu, se dá zvládnout poměrně s přehledem. Je poměrně nepravděpodobné, že byste se na této škole dostal k programování proti Win32 API - o nic víc než k UNIXové Libc. Názor, že "nepůjdu na školu, která učí všechno pod Windowsama", mi přijde poměrně fundamentalistický :-)

    Nejsem si jist, kolik hands-on zkušeností přímo se SAPem na té škole získáte. Dostanete ale do základu solidní penzum analytických vědomostí, abyste se případně mohl ucházet o pozici eléva v nějaké integrátorské firmě, která SAP dodává (nejlépe už při studiu). KIT s takovými firmami spolupracuje a nějaké SAP-oriented analytické/modelovací nástroje se tam už za mě vyučovaly.

    Na Oracle jsem tehdy absolvoval základní správcovský kurs (co to tehdy bylo za verzi - 8i? Nepamatuju se). Velice praktická cvičení, přestože za ten kurz se toho nestihne probrat moc. Možná tam tehdy bylo nějaké pokročilejší pokračování, na které jsem se vykašlal - už se nepamatuju. Tehdy jsme se nedostali třeba k programování vložených procedur a Oracle-specific nuancím SQL, nebo používání nějakých RADových nástrojů od Oraclu, ale i ten administrátorský základ byl užitečný. Je fakt, že na kusu nazvaném "databáze" jsme tehdy pracovali v DOSovém Progressu a jeho 4GL formulářích - pokud se toto dneska vyučuje na Oraclu, tak k němu jistě přičichnete výrazně víc, než my tehdy koncem devadesátých let :-)

    Celoškolské kursy týkající se teorie managementu mi přijdou možná maličko úsměvné v tom smyslu, že podáno takto od stolu ve škole jsou ty vědomosti velice akademické. Management se Vám reálně přihodí ve chvíli, kdy dostanete ve firmě jakožto zaměstnanec na starosti nějakou oblast, případně nějaké podřízené lidi - a musíte se snažit, jak umíte. V tu chvíli neřešíte akademické problémy teorie managementu, ale fůru velice konkrétních a přízemních každodenních provozních záležitostí. Na školní vědomosti v tu chvíli vzpomenete spíš s nostalgií za studentskými léty. Občas mi přijde, že v některých takto "okecávacích" oborech jsou školní katedry stejně jako třeba noviny ve vleku firem, které se v oboru živí jako "nezávislí konzultanti". Občas papouškují kecy a vatu. "Zobou z ruky nafouk sem jim hlavy"... Tím naprosto nechci říct, že by výuka Managementu na VŠE neměla úroveň - jenom bych nepřeceňoval její důležitost pro praxi čerstvého absolventa :-) Nějaké relativně praktické poznatky se dozvíte na pozdějších oborových kurzech ohledně "řízení projektu informačního systému" - je to kořeněno spoustou "historek z natáčení", které jsou možná užitečnější než pitvání se v metodikách. Zas na druhou stranu používat "MS Project" se naučíte i sám, asi tak jako Excel - a ve spoustě project-managorských zaměstnání mimo echt analýzu IS s tím bohatě vystačíte.

    Velmi doporučuji nechat se při této škole někde zaměstnat, pochopitelně v oboru. Ať už tu práci seženete vlastním přičiněním, nebo nějakým zprostředkováním přes katedru. Řekněme počínaje druhákem se dá poloviční úvazek zvládat poměrně bez problému, pokud máte jenom trochu pružnou pracovní dobu. Katedře IT se budete nejlíp "hodit do krámu", pokud se necháte zaměstnat u nějaké střední až velké integrátorské či softwarové firmy, která dodává podnikové aplikace a vyskytují se v ní rozsáhlé projekty - v takovém prostředí se nejlíp získává materiál pro semestrálky a diplomku. Pokud má firma zpracovány nějaké interní formální metodiky v oblasti řízení projektů nebo vývoje softwaru, nebo aspoň ISO, tím lépe.

    Pokud už pracujete někde, kde se dělá "spíš rukama než tužkou na papíře", nebo sám podnikáte a nevypadá to na návrat do zaměstnaneckého poměru, možná Vám ta škola přijde dost jako ztráta času (a možná potažmo peněz). Levně koupit a draho prodat, na to člověk nepotřebuje vejšku. Člověka počítačového by ještě napadlo chodit jenom na jednotlivé zajímavé kursy, ale pak jsou tam povinné "milníky" v podobě obecných předmětů, které člověk musí absolvovat, aby se ve studiu dostal dál. Tahle škola (stejně jako kterákoli jiná) se v mnoha ohledech líp snáší, když člověk nepřepočítává čas na peníze (zejm. na velké peníze :-) a biflování těch širokých všeobecných vědomostí budete lépe snášet spíš jako zaměstnanec (byť třeba slušně postavený), než jako self-made man.

    [:wq]
    5.9.2008 23:51 tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KIT VŠE
    Ono nejde jen o vyuku, ale i o dokumenty atd... Proste na ekonomce Vas asi donuti nainstalovat si domu widle, kdezto na mff ci felu se tomu vyhnete.

    Co jsem se tak doslechl od spoluzaku ze stredni, tak treba v matice po nich, spis nez problem pochopit a na zaklade toho stavet, chteli znat definice "podle vyucujiciho" (je ale mozne, ze vsichni narazili na stejneho blbce). A soubor povinne volitelnych predmetu cloveka, ktery ma pocitace i jako konicek, moc asi nezaujme.

    Zalezi na tom, co chcete delat. Na ekonomce je vetsina predmetu o tom jak programy ovladat, nez jak programy tvorit. A k tomu dostanete porci ekonomie a jako pridavek jeste dost humanitnich predmetu. Doporucuju si procist studijni plany a kde to pujde, tak si i prohlednout studijni materialy.

    5.9.2008 22:22 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KIT VŠE
    BTW, speciálně databázisti na KITu jsou vesměs lidi, kterým různé varianty UNIXu nejsou cizí. A takových lidí je na téhle škole víc. Fakt je, že Ultrixový server Mánes a Xterminály "DecStation" asi už zmizely v propadlišti dějin (spolu se základním kursem UNIXu), ale zrovna Vy ten základní kurz stejnak nepotřebujete :-)
    [:wq]
    6.9.2008 12:43 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše admin
    Předem chci říct že vím že se jedná o offtopic tak se nebudu na správce zlobit když můj dotaz smáznou :-D
    Nádhera. A co takhle, abys tedy takovou diskusi nezakládal, když sám víš, že je offtopic? Byl by takový problém o tom diskutovat v blogu? Až zase příště budeš o něčem vědět, že to do poradny nepatří, tak prosím buď tak hodný a nedávej to tam.

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.