Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.
Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
if [ -f path/filename ] ; then echo "Našli rádcové, našli!" fiviz spousty skriptů, které máš určitě na systému
/usr/bin/[
alebo /bin/[
. Iné meno pre ten istý príkaz je test
. Ten if v predchádzajúcom príspevku vlastne testuje návratový kód externe spusteného príkazu. Pre ďalšie informácie viď man test
.
test
je obvykle na systému nainstalován včetně varianty [
. A pokud nebude, tak init skripty začátečníka navedou jak to napsat na konkrétním stroji tak, aby to chodilo.
test
(a '[
') builtin.
if příkaz; then další příkaz fitohle bys našel v man bash, ale ten je dost obsáhlej a hledá se v něm blbě. hlavně bacha na ten středník. Výsledek příkazu se dá obrátit pomocí vykřičníku:
if ! příkaz; then (bacha na tu mezeru)-- Porovnání částí souboru v bashi in-place nejde (čti: neumim :) ), ale s trochou nápaditosti si poradíš i bez dočasných souborů. Jenže to by asi bylo dost podezřelý, takže naznačim řešení s dočasnym souborem:
tvrzení: v s1 jsou data v s1.head je 1-10. řádek z s1 v s1.mid je 30-40. řádek z s1důkaz: pomocí příkazu head (man head) si do nějakého dočasného souboru (třeba s1.tmp) uložíme prvních 10 řádků ze souboru s1:
head (něco) > s1.tmppotom pomocí příkazu diff zjistíme, zda jsou soubory s1.head a s1.tmp stejné (man diff):
diff (něco)(tady poradím, že příkaz diff vrací, mimo textového výstupu, i TRUE nebo FALSE, podobně jako příkaz test. TRUE je když jsou soubory stejné) testování souboru s1.mid provedeme obdobně, obsah souboru s1.tmp získáme kombinací příkazů head a tail (man tail)
head (něco) | tail (něco) > s1.tmp-- napiš, jak Ti to jde a cos vymyslel, opravíme, vymyslíme a odladíme ;) -m.
$?
expanduje na návratovou hodnotu posledního provedeného příkazu. Mimochodem, máte pocit, že si ten zápočet opravdu zasloužíte?
ale jak mam output true/false z diff vypsat?přečti si tu mojí odpověď ještě jednou a pořádně... -m.
sed
, awk
, head
+ tail
) do pomocných souborů (mktemp
) a porovnat (cmp
, diff
).
Tiskni
Sdílej: