Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny překonala 100 000 dolarů (2 390 000 korun).
Hurl byl vydán ve verzi 6.0.0. Hurl je nástroj běžící v příkazovém řádku, který spouští HTTP požadavky definované v textovém souboru.
Výsledek hlasování: Výchozím grafickým motivem Debianu 13 aneb Trixie bude Ceratopsian.
Rodina jednodeskových počítačů Orange Pi se rozrostla (𝕏) o Orange Pi 5 Ultra.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla vydána v nové verzi 2.2.0. Nově lze nastavit vlastní obrázky pro jednotlivé datové schránky pro jejich lepší identifikaci v seznamu schránek. Přidán byl editor vnitřních nastavení aplikace, který slouží jako přehled všech hodnot, které aplikace udržuje.
Společnost DuckDuckGo stojící za stejnojmenným vyhledávačem letos věnovala 1,1 milionu dolarů na podporu digitálních práv, online soukromí a lepšího internetového ekosystému. Peníze byly rozděleny mezi Electronic Frontier Foundation (EFF), Public Knowledge, ARTICLE 19, Demand Progress, European Digital Rights (EDRi), Fight for the Future, The Markup, OpenMedia, Restore the Fourth, Signal, Surveillance Technology Oversight
… více »LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.2.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je import knihoven KiCadu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
if [ -f path/filename ] ; then echo "Našli rádcové, našli!" fiviz spousty skriptů, které máš určitě na systému Pokud nemáš bash, tak doporučuji prohledat init skripty tvého systému, tam přece musí nějaký test na existenci souboru být ....
/usr/bin/[
alebo /bin/[
. Iné meno pre ten istý príkaz je test
. Ten if v predchádzajúcom príspevku vlastne testuje návratový kód externe spusteného príkazu. Pre ďalšie informácie viď man test
.
test
je obvykle na systému nainstalován včetně varianty [
. A pokud nebude, tak init skripty začátečníka navedou jak to napsat na konkrétním stroji tak, aby to chodilo.
test
(a '[
') builtin.
if příkaz; then další příkaz fitohle bys našel v man bash, ale ten je dost obsáhlej a hledá se v něm blbě. hlavně bacha na ten středník. Výsledek příkazu se dá obrátit pomocí vykřičníku:
if ! příkaz; then (bacha na tu mezeru)-- Porovnání částí souboru v bashi in-place nejde (čti: neumim :) ), ale s trochou nápaditosti si poradíš i bez dočasných souborů. Jenže to by asi bylo dost podezřelý, takže naznačim řešení s dočasnym souborem:
tvrzení: v s1 jsou data v s1.head je 1-10. řádek z s1 v s1.mid je 30-40. řádek z s1důkaz: pomocí příkazu head (man head) si do nějakého dočasného souboru (třeba s1.tmp) uložíme prvních 10 řádků ze souboru s1:
head (něco) > s1.tmppotom pomocí příkazu diff zjistíme, zda jsou soubory s1.head a s1.tmp stejné (man diff):
diff (něco)(tady poradím, že příkaz diff vrací, mimo textového výstupu, i TRUE nebo FALSE, podobně jako příkaz test. TRUE je když jsou soubory stejné) testování souboru s1.mid provedeme obdobně, obsah souboru s1.tmp získáme kombinací příkazů head a tail (man tail)
head (něco) | tail (něco) > s1.tmp-- napiš, jak Ti to jde a cos vymyslel, opravíme, vymyslíme a odladíme ;) -m.
$?
expanduje na návratovou hodnotu posledního provedeného příkazu. Mimochodem, máte pocit, že si ten zápočet opravdu zasloužíte?
ale jak mam output true/false z diff vypsat?přečti si tu mojí odpověď ještě jednou a pořádně... -m.
sed
, awk
, head
+ tail
) do pomocných souborů (mktemp
) a porovnat (cmp
, diff
).
Tiskni Sdílej: