Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
ahoj,
po vypisu df -h jsem mel v na rootu -25mb volneho mista. smazal jsem obsah adresare /tmp (tak nejak tusim, ze to byla velka blbost) a po jeho smazani se uvolnilo misto na disku. nicmene se mi zacalo divne chovat xfce. restartnul jsem gdm ale pak uz nenabehlo. kdyz jsem koukal do ~, zjistil jsem, ze mi zmizely nektere adresare a data. ted uz se mi nejak podarilo gui nastartovat, nicmene zmizela hudba, fotky, nemuzu nastartovat kde aplikace, atd. muze mi nekdo prosim rict, co se asi stalo? do kterych logu kouknout? jak nahradit ztracene data? moc diky
mazat /tmp za běhu není dobrý nápad, ale když už se tak stane, tak nejlepší (imho), co se dá udělat, je prostě reboot. Data v /tmp stejně většina unixových systémů při rebootu maže sama.
-m.
Musíte vědět, co můžete smazat, pomůže Vám třeba fstat. Ale na domácím stroji bych to moc neřešil, v rc.conf si zapněte clear_tmp_enable a při každém startu systému se /tmp promaže...
Tiskni
Sdílej: