Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Nastav jim práva pro spuštění (chmod +x jmeno_souboru.sh) a pak už stačí jej spustit ./jmeno_souboru.sh
Prostě soubor *.sh je podobnej jak pod windows soubor *.bat oba jsou pořád textové soubory které interpretuje nějaký program.
Pod windows soubory *.bat potřebují command.com + externí programy které soubor *.bat využívá.
Pod linuxem soubor *.sh potřebuje bash (nebo dřívěji sh) + externí programy které soubor *.sh využívá.
Takže pokud budeš mít interpret sh nebo bash na windows + další programy co voláš z toho souboru tak to bude fungovat i na windows, ovšem většinou se to nědělá a pro jednoduchý skript se napíše pro windows soubor *.bat.
A pokud potřebujeme něco složitější tak se to napíše třeba v C + příslušné knihovny pro příslušný OS.
Pod linuxem soubor *.sh potřebuje bash (nebo dřívěji sh)Nebo něktetý z těch stovek jiných shellů
chmod +x x.sh; ./x.sh
sh x.sh
Rad by som podotkol ze *.sh je len informacia ze skript je napisany v sh. Hlavny je prvy riadok skriptu: #!/bin/sh. Ak mas sh alebo bash niekde inde, tak ti to nepojde. To sa ale stava malokedy ze nie je v /bin. To, ze sa skript vykona zabezpeci pravo pre spustenie. Ale na nazve a hlavne pripone vobec nezalezi. Subor janko.hrasko alebo janko ti ak mu das opravnenie x a bude spravne nastaveny spustaci program ci uz sh, bash alebo perl ti pojde. V unixe na nazvoch skriptoch a ich priponach vobec nezalezi.
Tiskni
Sdílej: