Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Dobrý den,
řeším následující problém:
schéma: http://www.pixhost.org/show/154/686207_situace.jpg
1. PC uživatele s přístupem na internet
2. server s IP veřejnou, všechny venkovní porty jsou přenášeny na server 3.
3. server poskytující službu.. např. na portu 80
4. defaultní brána do internetu
Jde mi o následující - uživatel zašle dotaz na IP serveru 2., ten změní target IP na PC3, ten dotaz zpracuje a odešle data přes GW(4.) k uživateli, který pakety pravděpodobně odmítne, protože z jeho pohledu jde o nevyžádaná data pocházející z jiné IP, než kterou "volal"
Věděl by někdo jak se z této situace dostat?
Takhle to podle mého nemůže fungovat. Asymetrický routing v kombinaci s NATem... to není dobrý nápad Problém je v tom, že ten DNAT musí zajistit i zpětný překlad vracejících se paketů. V Linuxu to obvykle souvisí s tím, že si DNATující stroj dokonce drží stateful informaci o každé DNATované relaci.
Odpověď zní: zajistěte, aby se pakety od konkrétního cílového stroje vracely zpátky ven skrz tu DNATující mašinu (která není default gatewayí pro danou vnitřní síť). Hint: specifický statický route pro ten venkovní stroj na cílovém stroji?
Tiskni
Sdílej: