Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
mc
umask 261; mkdir adresar
umask 171; touch soubor
Spravne to uplne neni.
Zaprve to neni reseni pres MC, ale primo reseni pomoci zakladnich unixovych prikazu (umask) v shellu. Podle me je to zadani ukolu zvlastni, nevim o moznosti, jak tohle udelat primo v MC, ale mozna to jde, tim jsem se nikdy nezabyval (MC pouzivam jen nekdy pro kopirovani).
Kazdopadne pro prava souboru 606 (rw- --- rw-)
se muze pouzit umask 060
(kdyz se vypocita 666 AND NOT(060), tak vznikne 606, cili to co je zapotrebi). Tebou uvadena umask 171 ma pro soubory uplne stejny vysledek, ale neni to na prvni pohled viditelne (666 AND NOT(171) = 606
, cili taky OK).
Kdyz se ponecha umask 060
, tak pri vytvoreni adresare vzniknou prava 717 (rwx --x rwx)
.
Tvoje umask 261
pro adresare vytvari r-x --x rw-
, presne jak pises.
Otazka je ted tedy, jak sloucit masku tak, aby nove soubory mely prava rw- --- rw-
a adresare r-x --x rw-
. Presne takto totiz chapu zadani ukolu. Moje odpoved je, ze to nejde, to by se muselo zmenit sito 666 pro soubory a 777 pro adresare, coz je ale defaultne nastaveno. Pokud ukol presne zadani vysledku nema, tak staci jednoduse pouzit treba umask 171
a nove soubory budou mit jina prava nez nove adresare.
Snad jsem to nekde nezblbnul, tyhle vypocty zrovna v oblibe nemam :)
import os
os.system("echo Hello World")
mkdir -p a/b/c
mkdir a
cd a
mkdir b
cd b
mkdir c
... nejsem žádný linuxový odborník ...
# man man ! umask 261 && mkdir testa voila, zrazu mas vytvoreny adresar test s tvojou umaskou cez citanie manualovych stranok .. tvoj pripad je ten isty ..
(nemám rád přepínače)tak na toto si zvykaj :) .. a to v kazdom OS, nie len UX, UX-like.. a to ze si commandu nezadal prepinac vobec neznamena, ze jasne vies, co robi ..
Tiskni
Sdílej: