Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Řešení dotazu:
Aha, a jak překládat DNS ve vnitřní síti?Zprovozníte si v lokální síti kešující DNS resolver, který nastavíte, aby některé dotazy (na vaši doménu) zpracovával jinak. Tento server pak nastavíte jako DNS resolver pro ostatní počítače v síti (v konfiguraci síťových parametrů jednotlivých počítačů, nebo lépe přes DHCP, pokud je v síti používáte). S DJBDNS to lze udělat podle těchto návodů: How to run an external cache for your network a How to create local DNS names.
A ještě mi poraďte s jednou věcí, lze se připojit na router vzdáleně? Mě se to totiž ještě vůbec nepodařilo.Záleží na tom, co je to zač. Administrace by měla být popsána v dokumentaci. Většinou tyto routery mají webové rozhraní (stačí zadat IP adresu routeru do webového prohlížeče), některé mají i nějaké řádkové rozhraní na které se lze připojit třeba telnetem.
Do routeru se připojit lokálně umím, to není problém, ale vzdáleně jsem zkoušel všechno možný i nemožný a nepovedlo se.Lokálně jako po sériové lince? Nebo lokálně jako že ten webserver poslouchá jenom na vnitřním rozhraní? Ve druhém případě to bude někde v nastavení, v nejhorším se dá připojit na nějaký SSH server, který může na to rozhraní, kde poslouchá, a tunelovat (parametr
L
ssh
).
ssh -L 8888:10.0.0.138:80 ten_ssh_server
a pak se připojíš na localhost:8888
.
/etc/hosts
(resp. jejich „obdobě“ ve Windows) počítačů v síti. Pokud počítačů v síti není moc a adresy se nebudou moc měnit, je to také řešení.
/etc/hosts
ve Windows? A když to takhle nastavím, půjde se pak na server připojit i z jiných sítí? Tedy z venku? Většinou se totiž jedná o notebooky.
Děkuji
C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts
(proto byla obdoba v uvozovkách, protože i ta Windowsovská implementace má v sobě stopy po unixových počátcích). Tohle nastavení se týká jen počítačů ve vnitřní síti. Pokud jde o notebooky, které přecházejí mezi vnitřní sítí a internetem, muselo by se to pořád upravovat – myslím, že je pak lepší zprovoznit si v síti ten DNS resolver.
/service/dnscache
neexistuje. Mám to vytvořit?
Děkuji
/service/
se mi zobrazuje akorát dnscache
. Ani když jedu podle návodu na abclinuxu.cz tak se mi to nedaří. Zasekne se mi to hned při prvním příkazu. Mohl byste mi prosím poradit jak docílit aby mi fungovalo tinydns?
Moc děkuji
/service
tu službu musíte nakonec přidat sám, uděláte v tom adresáři jen link na nakonfigurovaný adresář s Tinydns (v tom návodu na Abíčku je to /etc/tinydns
).
/etc/
žádný tinydns nemám. Do /service/
bych pak tu službu přidal, to bych problém snad ani neměl, ale vůbec nemůžu najít tinydns /etc/tinydns
se vytvoří právě tím prvním příkazem. Význam toho příkazu a jeho parametry jsou popsány hned v následujícím odstavci článku – jako IP adresu můžete použít třeba 127.0.0.2, protože k tomu serveru potřebuje mít přístup pouze Dnscache
z lokálního počítače.
Tiskni
Sdílej: