Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
xpool/ROOT/opensolaris
si dosaďte příslušný dataset, kde bydlí Váš home (nebo to, co chcete)).
kernel
můžete přidat parametr -s
.
Co se týče vlastní opravy. Je trochu zvláštní, že by rozbalení archivu položilo systém samo o sobě. Leda by se objevila nějaká nová zlobivá služba (tady Vám může pomoci ten jednouživatelský režim). Spíše bych se obával, že omylem bylo něco někde přepsáno. Možná mohlo dojít k nešťastné schodě okolností, přeplnění rpoolu a jeho následná nekonzistence po vypnutí (nebo něco podobného s boot archivem).
Nevím, jak máte rozložená data, ale i pokud jste nevyráběl nové BE a snapshoty, tuším, že alespoň v byv. OpenSolarisu (dnes Oracle Solaris 11 Express) jeden vždy jeden na rpoolu vytvořen, jako výchozí stav (jmenuje se @install
. Pokud máte systém a ostatní data zvlášť, může být návrat k tomuto snímky možnou a rychlo variantou.
--------------------------------------------------------------- Booting `OpenIndiana Development oi_147 x86` findroot (pool_rpool,0,a) Filesystem type is zfs, partition type 0xbf boots rpool/ROOT/openindiana Error 30: Invalid argument Press any key to continue... ---------------------------------------------------------------Takže s tím už asi nic neudělám. Mějte se hezky. WASP
boots rpool/ROOT/openindianaBych čekal:
bootfs rpool/ROOT/openindianaResp. tohle je to, co by mělo pod řádkem
findroot
, když jste stiskl e
pro editaci.
Pokud je to správně, je možné, že root dataset tam možná je, ale jmenuje se jinak? bootfs
říká, který dataset je Váš kořenový adresář. Podobně jako když na SPARCu pustíte boot -Z
.
Tiskni
Sdílej: