Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Řešení dotazu:
kdyby se po čase, nějaký autoupdate něbo něco takovéhoneco jako nerizeny autoupdate, ktery si dela co chce ve FreeBSD neni. Pletes si pojmy automatika a FreeBSD, ktere rozhodne neni zadne samovrazdne automaticke distro. Jasne, mohl bys pouzivat Cron s portsnapem / cvsup a pak treba portupgrade apod., ale to mas ve sve moci ovlivnit a vis presne, co za tim bylo a naprava je jednoducha.
boot -sa pak klasicky:
mount -u / mount -a pw usermod root -s /bin/sh (nebo cokoliv jiného) sync rebootA vše je OK, tedy není hlásí to spoustu dalších chybějících knihoven, ale to už je věc jiná, primární bylo se na comp seriozně dostat, což už teď jde ...
mato@foxi:(~)$ ldd /usr/local/bin/bash
/usr/local/bin/bash:
libncurses.so.8 => /lib/libncurses.so.8 (0x8006e3000)
libintl.so.9 => /usr/local/lib/libintl.so.9 (0x80082f000)
libiconv.so.3 => /usr/local/lib/libiconv.so.3 (0x800938000)
libc.so.7 => /lib/libc.so.7 (0x800b32000)
mato@foxi:(~)$
mato@foxi:(~)$ ll /lib/libncurses.so.8
-r--r--r-- 1 root wheel 315016 Nov 30 19:41 /lib/libncurses.so.8
mato@foxi:(~)$
nastav si shell docasne spat na csh (alebo co pouzivas), odinstaluj bash a nainstaluj ho spat .. ak pouzivas porty, tak si spatne resolvne dependencies a malo by to fungovat ok ..
ak chces pouzivat bash
ako svoj default shell, daj si pozor - takato nastraha ta bude cakat aj v single mode, ak mas rozdeleny disk na viac slice-ov (kedze napr. /usr
nebude mountnute a nenajde ti patricne libky)
cvsup
, dolezitymi subormi su /usr/src/UPDATING
tak ako aj /usr/ports/UPDATING
to prekompilovanie bash-u mozes robit hocikadial, zmenu shell-u na iny som ti povedal pre istou - aby si bol 'on the safe side', keby sa ti cosi stalo pocas kompilovania
Tiskni
Sdílej: