Bylo rozhodnuto, že Red Hat Enterprise Linux 10, jehož vydání je plánováno na první pololetí 2025, bude už bez X serverů. Zůstane pouze Xwayland.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla minulá týden vydána v nové verzi 2.0.0. Zásadně bylo zmodernizováno uživatelské rozhraní. Přibyla možnost přepínat aplikaci mezi světlým a tmavým režimem. Současně byl publikován rozhovor QaA: Projekt Datovka očima vývojářů.
Multiplatformní open source aplikace scrcpy (Wikipedie) pro zrcadlení obrazovky i audia připojeného zařízení se systémem Android na desktopu a umožňující ovládání tohoto zařízení z desktopu, byla vydána v nové verzi 2.3.
Včera skončila upstream podpora PHP 8.0. Podporované verze jsou 8.1, 8.2 a 8.3.
Představen byl herní notebook TUXEDO Sirius 16 - Gen1 s 16,1palcovým displejem s rozlišením 2560 x 1440 pixelů, 8jádrovým CPU AMD Ryzen 7 7840HS a GPU AMD Radeon RX 7600M XT 8 GB. V konfiguraci si lze vybrat až 96 GB RAM. Hmotnost notebooku je 2,3 kg. Koupit jej lze s nainstalovaným TUXEDO OS nebo Ubuntu 22.04 LTS. Cena začíná na 1 699 eurech (41 500 korun).
Multimediální server a user space API PipeWire (Wikipedie) poskytující PulseAudio, JACK, ALSA a GStreamer rozhraní dospěl do verze 1.0.0.
LibreOffice Viewer je zpět na Google Play. Byl tam již dříve, ale kvůli chybovosti byl v roce 2020 odstraněn. Pravidelně aktualizovaný LibreOffice Viewer lze instalovat také z F-Droidu.
Byla vydána OpenMandriva Lx 5.0 s kódovým názvem Iodine. Po více než roce a půl od předchozí stabilní verze 4.3. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Ansel (GitHub) je program pro úpravu digitálních fotografií. Jedná se o fork Darktable. Autorem je Aurélien Pierre, bývalý vývojář Darktable.
Zdravim,
mam ve firme k dispozici volny server na verejne IP, rad bych ho vyuzil pro zalohovani dat firemnich uzivatelu.
Prostredi je komplikovany mix Windows a Linuxu, uzivatele ruzne cestuji, obcas na firme.
Moje prestava je,ze bych nasadil OpenVPN jakozto zastresujici protokol (transparentni sifrovani spojeni, automaticke navazani po padu, snadny mgmt certifikatu proti vlastni autorite apod.).
Otazka je jak vystavet samotne zalohovani, hodilo by se pouzit neco s web rozhranim na serveru, kde by mel user prehled co se mu zalohuje, pripadne si to sam spravovat, muselo byt to zrejme ovsem komunikovat s klientskou aplikaci.
Jeste pekna vlastnost by bylo sifrovani uzivatelskych dat na zaklade certifikatu uzivatele.
Ma smysl zacit toto vyvijet od peaky? Jak je na tom napr. projekt bakula? Existuje nejaky otevreny projekt ktery se o neco podobneho snazil nebo je me patrani bezpredmetne?
Diky za vas cas.
Vypada to dobre.
Jeste otazka zda-li lze ve windows nastavit, aby sdilene slozky byly jen na interface OpenVPN-ky, ale to se uz doresi.
Tiskni
Sdílej: