Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Řešení dotazu:
Nevíte o nějakém přehledném srovnání mezi jednotlivými UNIX systémy?Teoreticky můžete začít třeba tady a propracovat se sem, ale záleží na tom, co chcete porovnávat.
Příp. který byste mi doporučili?To záleží na co. Na domácí počítač? Na server? Na soubory? Na web? Na každodenní použití? Na experimentování a rozšiřování si obzorů? Na nový HW? Na starý HW?... I když přece jenom. Pokud jste více méně na začátku, asi sáhněte po Linuxu (byť tedy není UNIXový). Přece jenom to může dnes již být jednodušší s podporou HW a je ho dost spousta na to, abyste snad neměl problém najít dokumentaci a pomoc.
Na cca. 6 let starý notebook. Hlavně jako doplněk k druhému počítači na věci, které jdou v UNIXu dělat snáze (tj. hlavně asi použití konzole, spíš než GUI aplikace) + rozšiřování si obzorů.Příp. který byste mi doporučili?To záleží na co. Na domácí počítač? Na server? Na soubory? Na web? Na každodenní použití? Na experimentování a rozšiřování si obzorů? Na nový HW? Na starý HW?... I když přece jenom. Pokud jste více méně na začátku, asi sáhněte po Linuxu (byť tedy není UNIXový). Přece jenom to může dnes již být jednodušší s podporou HW a je ho dost spousta na to, abyste snad neměl problém najít dokumentaci a pomoc.
Recover root password
. Jakmile tedy mám k libovolnému z těch systémů přístup na konzoli a mohu ho rebootnout tak bezpečnost je v háji?
Tiskni
Sdílej: