Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Na pocitaci s procesorem Motorolla 68020 (68k) mam operacni system OS-9
http://en.wikipedia.org/wiki/OS-9
Jedinym komikacnim portem je serijova linka (RS-232).
Jak by se dalo prenaset soubory mezi OS-9 a Linux PC pres seriovou linku?
Da se pomoci nejakeho svobodneho softu cist a zapisovat na diskettu nebo pevny zformatovany v OS-9?
Dekuji za pripadne napady
Řešení dotazu:
To jako že souborový systém liší podle architektury? Pak si asi sežeňte dokumentaci nebo hodně času a doprogramujte si to. Čekal bych, že rozdíly zas tak velké nebudou. Podle tohoto dokumentu RBF zas tak složitý není.
Komunikace pres serijovou mezi Linux a OS-9/68K (OSK) v 2.4 vyresena.
Pomoci programu superformat z baliku fdutils jsem naformatoval 3.5" disketu na 1.2MB : sektor size 256B, sektor/cylinder 32, cylinders 80.
Prazdny image diskety jsem udelal pomoci programu z baliku ToolShed pomoci os9 fromat, jsem vytvoril obraz se stejnymi parametry jako disketta.
Pomoci os9 copy nakopiroval jsem binarni soubor programu z pro OS-9. Tento program umi komunikovat pres z-modem protokol. Programy pro OS-9 jsou dostupne na strankach www.rtsi.com
Pak jsem strcil diskettu do masiny s OS-9 a nakopiroval jsem program tam.
Pak uz to byla hracka posilat soubroy mezi programem z OS-9 a programem Minicom v Linuxu.
Dekuji vsem za pomoc a snahu nasmerovani spravnym smerem.
Pokud by nekdo chtel tak muzu o tom napsal mensi clanek. OS-9 tutiz se pouziva do dnes v ruznych ridicich system v prumyslu . Na stroji na ktreme jsem to resil to bezi uz 15 let. To je asi nelepsi podtvrzeni stability a spolehlivasti principu na kterych jsou zalozeny UNIXove systemy
OS-9 je Unixovy operacni system realniho casu od firmy Microwave a RadioSys. Je to plnohodnostny system, ktrey nema nic spolecneho s Mac OS-9. Stejna jenom procesorova platforma Motorolla 68k.
Tiskni
Sdílej: