Mercurial (Wikipedie), software pro SCM (Source Code Management), byl vydán ve verzi 6.4. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Ve dnech 5. až 7. dubna proběhne konference Mercurial Paris.
Byly rozdány Ceny Velkého bratra (Big Brother Awards) za rok 2022 pro největší slídily pořádané nevládní organizací Iuridicum Remedium. Dlouhodobý slídil: Microsoft. Firemní slídil: Seznam. Úřední slídil: Nejvyšší správní soud. Výrok Velkého bratra: Marian Jurečka. Pozitivní cena: NoLog.
Byla představena online vzdělávací platforma Ada Computer Science pro učitele, studenty a kohokoli, kdo se zajímá o informatiku. Stojí za ní Raspberry Pi Foundation a Univerzita v Cambridgi.
GitHub má nový RSA SSH klíč. Předchozí soukromý klíč byl krátce vystaven na GitHubu.
Společnost Framework Computer představila (YouTube) nové modulární notebooky: Laptop 13 s Intel Core nebo AMD Ryzen a Laptop 16 (YouTube).
Bylo vydáno Ubuntu 20.04.6 LTS, tj. šesté opravné vydání Ubuntu 20.04 LTS s kódovým názvem Focal Fossa. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Připojit neznámý USB flash disk do počítače může být nebezpečné. Dokonce může jít i o život. Někdo rozeslal ekvádorským novinářům USB flash disky, které po připojení do počítače explodují [BBC, Twitter].
Byla vydána nová verze 7.4 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu.
Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Co myslite tim rozdilem mezi starou a novou smlouvou?
Od jisté doby O2 nedává na DSL veřejné IPv4 adresy. Naopak dává IPv6 adresy. Tak mě napadlo, že tím, že za jednou IPv4 adresou je více zákazníků, dává smysl jim zaříznout nekalou činnost, aby jeden zákazník nedostal druhého na seznam adres blokovaných třetí stranou.
Relayhost používám tam, kde ISP blokuje odchozí spojení na port 25 (tcp) a toto spojení povoluje pouze na svůj vlastní smtp server
Takovému „ISP“ bych nedůvěřoval a nesvěřil bych mu svoje e-maily. Buď bych si vyjednal povolení 25 (někdy to jde, stačí je přesvědčit, že to opravdu potřebuješ a že nejsi lama se zavirovanými Windows) nebo bych si to protunelovat na nějaký svůj server venku v Internetu.
Jinak je taky potřeba všechno šifrovat – nejen kvůli bezpečnosti a paranoie, ale taky kvůli tomu, že dnešní firewally a různé „krabičky“ po cestě mají tendenci strkat rypák do přenášených dat, různě je „analyzovat“ a pak něco z toho zahazovat nebo dokonce pozměňovat. To si pak člověk připadá jako blázen a takové chyby se velice špatně ladí – odhalit, kde se ten záškodník na Síti nachází a co přesně dělá, to je spoustu práce a nervů. Lepší je tomu předejít a nepustit je ke svým datům.
Tiskni
Sdílej: