abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

    dnes 21:44 | Komunita

    Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 03:11 | Humor

    Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 21:44 | Nová verze

    Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:44 | Bezpečnostní upozornění

    Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 00:11 | Nová verze

    Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    7.12. 13:33 | Komunita Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    7.12. 13:22 | Komunita

    Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.12. 12:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.12. 12:22 | Zajímavý software

    Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
     (42%)
     (10%)
     (47%)
    Celkem 106 hlasů
     Komentářů: 2, poslední 6.12. 22:12
    Rozcestník

    Dotaz: Je adresář opravdu soubor?

    21.1.2015 21:54 babickamikoupilapc
    Je adresář opravdu soubor?
    Přečteno: 932×
    Dobrý den, ve svém učebním materiálu ohledně OS unix jsem našel tuto informaci:

    "Adresáře v unixu jsou soubory. Soubory, které obsahují informace, že jsou s nimi spjaty (patří do nich) další soubory."

    Tato informace je bohužel velmi prostá. Ne, že bych jí nevěřil, docela mi dává smysl, ale než si jí plně vštípím do paměti, rád bych požádal zde zkušenější uživatele o její potvrzení/vyvrácení.

    Jestliže, budete mít nějaké doplňují a osvětlující informace, budu velmi rád, pokud se o ně podělíte. :)

    Odpovědi

    21.1.2015 22:21 Aleš Kapica | skóre: 51 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Je adresář opravdu soubor?
    Jo je. Zkus použít příkaz stat.
    21.1.2015 23:54 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Je adresář opravdu soubor?
    Soubory v Unixech jsou mnoha typů: prosté, bloková a znaková zařízení, roury, síťová spojení a další. A jeden z těch typů je také adresář.
    22.1.2015 00:50 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Je adresář opravdu soubor?
    Adresář je v podstatě soubor v jakémkoliv systému. Včetně např prastarého DOSu a jeho FAT systému souborů. (Se kterým jsem kdysi před skoro 30 lety zápolil přes Norton Disk Doctor)

    V podstatě vždycky to máš tak, že ve spodu máš posloupnost základních alokačních jednotek disku - sektorů (v FAT clusterů, což bylo několik sektorů za sebou). Pak máš něco, co ti tyhle alokační jednotky seskládá za sebou, označí, že jsou obsazené, nadefinuje, jak za sebou následují a dohromady, jako celek, tvoří posloupnost sektorů(clusterů) soubor. (v linux je to inode v FAT je to její File Allocation Table) Abys se souborem mohl pracovat, musíš se k němu nějak dostat, vědětk kde je. Tím ukazatelem je položka v adresáři, která o souboru nese nějaké informace a hlavní věc, kde ho na tom disku najde - (inode v linuxu, první cluster ve FAT). (když se tohle propojení rozpadlo tak kontroly disku přes CHKDSK vyhazovaly alokované nekonzistentní clustery a generovaly z nich soubůrky)

    Adresář je v podstatě stejný soubor jako jiné uživatelské soubory, stejně tak může růst a obsazovat další sektory když v adresáři budeme mít mnoho položek, rozdíl je jen v tom, že jeho struktura je pevně daná a jeho obsah a velikost řídí systém a ne uživatel. Obvykle máš na disku kořenový adresář, což je adresář, kde je přesně popsáno jak ho najít (v FAT to byla pevně definovaná oblast na disku, která mohla mít tím pádem pouze omezený počet položek. V linuxu je to konkrétní inode (inode číslo 2)) od něj se na disku vše odvíjí.

    (no možná jsem to moc zjednodušil a někdo se do mne opře.)
    22.1.2015 06:56 Kit | skóre: 45 | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Je adresář opravdu soubor?
    Adresář v Ext2/3/4 je vlastně jen seznam názvů souborů s jejich čísly i-node. Je to soubor, ve kterém už jiné informace nejsou.
    Komentáře označují místa, kde programátor udělal chybu nebo něco nedodělal.
    22.1.2015 07:09 Filip Jirsák
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Je adresář opravdu soubor?
    Jedna věc je obecný unixový přístup. V unixu je souborem kde co, ne jen adresář - např. i jednotlivá zařízení (mají své soubory v adresáři /dev). To, že je to soubor, znamená, že to vidíte v systému souborů a můžete na tom provádět určité základní operace. Třeba diskový oddíl nebo celý disk jsou také v systému reprezentovány jako soubory, a můžete je jako jakýkoli jiný soubor číst nebo do nich zapisovat.

    Druhá věc je to, že v souborových systémech používaných na unixu je adresář na disku zpravidla reprezentován stejně, jako soubor, a tam, kde by měl normální soubor data, má adresář seznam odkazů na soubory, které jsou v tom adresáři (přičemž některé z těch souborů zase mohou být adresáře). Z toho důvodu pak třeba není možné mít v jednom adresáři soubor a adresář se stejným jménem - protože adresář je ve skutečnosti jen zvláštní typ souboru, a dva soubory se stejným jménem mít nemůžete.
    23.1.2015 12:23 Peter Fodrek | skóre: 11
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Je adresář opravdu soubor?
    Ano je to tak.

    Unixova filizofia je taka, ze to co existuje je subor a co bezi(vykonava sa) je proces.

    napr. Vlakna (okrem Sunu) boli a vacsinou aj su len procesy so sparvnymi udajmi v U-oblasti... Bol pokus v linuxe iplementoavt vlakan samostatne, ale neviem ako dopadol

    Kedze adresar existuje musi byt suborom.

    Ono to doslo az do zasurdit. Kazdy proces ma subor typu adresar v adresari /proc, kde su udje o procese a s prislusnymi pravmi sa aj daju menit

    cat /proc/1/status Name: init State: S (sleeping) Tgid: 1 Ngid: 0 Pid: 1 ... Seccomp: 0 Cpus_allowed: f Cpus_allowed_list: 0-3 Mems_allowed: 00000000,0000000

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.