Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Dotaz na zkusene borce se ZFS. Zkolaboval me jeden 20TB pool RaidZ2, kdy pri odejiti disku a jeho vymene za jiny zacal behem resilveringu odchazet dalsi a dalsi az jsem v zoufale snaze protocil 5 novych HDD pro obnovu.
Soucasnej status je = scan: resilvered 6.52T in 113h53m with 33265615 errors. Tzn. prisel jsem o hodne dat vetsinou mp3 a filmy. Polovina ale zustala. Nemuzu dat zpool status -v, protoze pri tomto mnozstvi chyb se k vypisu nedostanu.
Takze otazka je, je nejaky prikaz pro ZFS jak smazat na danem poolu vsechny zkoruptovany soubory? A kdyz ne, jak hromadne overit, ktery soubory jsou uz v haji a smazat je?
Ze zajimavosti - co to bylo za disky?
Kontrola smartu ano - vetsinou par realokovanych sektoru, kdyz se mnozstvi zvetsilo na vic jak 15-20, sel disk pryc.Tohle je dobré dělat už při prvním vadném sektoru a určitě nemít víc nalomených disků v poolu. Taky je dobrý dělat smart testy (short třeba každý den a long každý týden). K tomu občas ten scrub. Pokud se ty disky nechají delší dobu být a moc se po nich nechce, tak se to ani ve smart stats neprojeví. Takže je potřeba neustále dělat testy. Scrub je určitě užitečnej, ale kontroluje pouze zapsaná data - pokud je dat v poolu málo, tak to nezkontroluje celé disky - proto je nutné dělat ještě ty long testy.
Odpovedel sis sam. Pravdepodobnost, ze v situaci, kdy si vsichni prodejci objednavaji specificke zbozi z jednoho skladu, ze dostanu zasadneji odlisene serie, je naivni. Leda, ze bych disky kupoval s mesicnima odstupama, abych si pockal na doprodej jedne varky a pak vzal z novejsi, coz lze tezko podchytit, pokud v danem skladu nepracuji.
Spis bych potreboval nejakej command do bash, jak otevrit mkv a mp3 soubory, abych mohl vypsane chybove hlasky hodit do souboru a pak to predhodit rm.
Celkem me udivuje, ze u tak pokrocile veci jako je ZFS neni k ruce neco jako "zpool XYZ clear data-errors" nebo neco takoveho.
Tiskni
Sdílej: