Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Dotaz na zkusene borce se ZFS. Zkolaboval me jeden 20TB pool RaidZ2, kdy pri odejiti disku a jeho vymene za jiny zacal behem resilveringu odchazet dalsi a dalsi az jsem v zoufale snaze protocil 5 novych HDD pro obnovu.
Soucasnej status je = scan: resilvered 6.52T in 113h53m with 33265615 errors. Tzn. prisel jsem o hodne dat vetsinou mp3 a filmy. Polovina ale zustala. Nemuzu dat zpool status -v, protoze pri tomto mnozstvi chyb se k vypisu nedostanu.
Takze otazka je, je nejaky prikaz pro ZFS jak smazat na danem poolu vsechny zkoruptovany soubory? A kdyz ne, jak hromadne overit, ktery soubory jsou uz v haji a smazat je?
Ze zajimavosti - co to bylo za disky?
Kontrola smartu ano - vetsinou par realokovanych sektoru, kdyz se mnozstvi zvetsilo na vic jak 15-20, sel disk pryc.Tohle je dobré dělat už při prvním vadném sektoru a určitě nemít víc nalomených disků v poolu. Taky je dobrý dělat smart testy (short třeba každý den a long každý týden). K tomu občas ten scrub. Pokud se ty disky nechají delší dobu být a moc se po nich nechce, tak se to ani ve smart stats neprojeví. Takže je potřeba neustále dělat testy. Scrub je určitě užitečnej, ale kontroluje pouze zapsaná data - pokud je dat v poolu málo, tak to nezkontroluje celé disky - proto je nutné dělat ještě ty long testy.
Odpovedel sis sam. Pravdepodobnost, ze v situaci, kdy si vsichni prodejci objednavaji specificke zbozi z jednoho skladu, ze dostanu zasadneji odlisene serie, je naivni. Leda, ze bych disky kupoval s mesicnima odstupama, abych si pockal na doprodej jedne varky a pak vzal z novejsi, coz lze tezko podchytit, pokud v danem skladu nepracuji.
Spis bych potreboval nejakej command do bash, jak otevrit mkv a mp3 soubory, abych mohl vypsane chybove hlasky hodit do souboru a pak to predhodit rm.
Celkem me udivuje, ze u tak pokrocile veci jako je ZFS neni k ruce neco jako "zpool XYZ clear data-errors" nebo neco takoveho.
Tiskni
Sdílej: