Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Aky filesystem pre FreeBSD urceny pre desktop?
Mal by to byt odlahčený desktop s FreeBSD.
SSD 120GB pripadne 250GB pre system, tu na by som nechal vytvorit GPT table a automaticke rozdelenie
EFI+ROOTSYS+SWAP s tym ze system bude UFS+SU je tam moznost zapnut ze pre SSD.
a DATA s tym nesom si isty co tam dat hardisk je 1TB Toshiba 4K AF mam 2 taketo disky ale nechcem ziaden blbnutie typu mirror, radsej spravim rucne backup raz za cas.
Je bezpecne dat na 1TB disk UFS ?
PC je klasicky Intel Pentium nejaky starsi Haswell Refresh a 4 pripadne 8G pamet,
čo používate vy na FreeBSD aky fs? a ak by som na ten 1TB dal jednu velku particiu UFS+SU pouzit MBR alebo GPT? co je vyhodnejsie koli AF (4K bloky) viem ze GPT automaticky zarovnava particiu
ešte dodam ze naschval som napisal aj o aky pc sa jedna ze to nie je nic extra vykone, ZFS ma tiez nejaku reziu a 4GB pamet je vraj minimum
Ďakujem Max, na SSD dam UFS tiez to tak vidim, idem prave skusit instalnut. ten druhy datovy disk rozdelim rucne
Zbytečný, nesmyslný trolling.
Měl by tedy tazatel použít zastaralé nechecksumované béčko bez snapshotů a jiných moderních samozřejmostí, jen proto, že někdo nepochopil, o čem je ZFS a proč je dnes potřeba?
Trabant zdarma nemá smysl volit místo Rolls-Royce zdarma, i když máš zrovna (naprosto mylný) dojem, že Rolls-Royce „nepotřebuješ“…
Tiskni
Sdílej: