Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
options TCP_DROP_SYNFIN options IPSEC options IPSTEALTH options IPFILTER options IPFILTER_LOG options IPFILTER_DEFAULT_BLOCK options IPFIREWALL options IPFIREWALL_VERBOSE options IPFIREWALL_DEFAULT_TO_ACCEPT device bpfPravidla ipf:
# odmitnuti paketu nedavajicich smysl, ktere nikdy nebudeme chtit prijmout block in log quick from any to any with ipopts block in log quick proto tcp from any to any with short # systemove rozhrani loopback # sami sobe muzeme cinit jakekoli prikori pass in quick on lo0 all pass out quick on lo0 all # pravidla pro odchazejici pakety pass out on rl0 all head 100 block out from 127.0.0.0/8 to any group 100 block out from any to 127.0.0.0/8 group 100 block out from any to 10.0.0.2/32 group 100 # pravidla pro prichazeici pakety block in on rl0 all head 200 block in from 127.0.0.0/8 to any group 200 block in from 10.0.0.2/32 to any group 200 pass in quick proto tcp from 10.0.0.9 to any port = ssh keep state group 200 pass in quick proto tcp from any to any port = www keep state group 200 # pokusy o spojeni se sluzbami, ktere neposkytujeme, nechame klienty # korektne zavrit. server bude vypadat jako rychlejsi a snizime take # sitovou zatez. ovsem velice nepatrne mnozstvi. block return-rst in log proto tcp from any to any flags S/SA group 200 block return-icmp(net-unr) in proto udp all group 200/etc/rc.conf:
ipfilter_enable="YES" ipfilter_rules="/etc/ipf.rules" ipmon_enable="YES" ipmon_flags="-D /var/log/firewall.log"V cem mam chybu? Predem diky. Vim ze pravidla nejsou zcela top-secure... :) jirib
Já se přidávám, heslo bsdčkářů je, že všichni na bsd skončíme, tak proč ne ;o)). Skoro by stálo za to urobit tu nějakou odnož serveru pro BSD.
-- JPAch jo. Omlouvám se za příspěvek, který sem nepatří, ale nedalo mi to.
Jirko, ábíčko má spousta lidí, včetně mě, ráda proto, že se tu _většinou_ najdou lidé, kteří jsou tazateli ochotni pomoci, ať už je to totální začátečník, který ještě neslyšel o manuálových stránkách, nebo guru, který prostě neví. Druhým podstatným faktem je, že když už dojde na neshodu, tak _tady_ se neřeší vzájemným nadáváním a urážením jako se děje např. na rootu. Zdeněk ti odpověděl poměrně klidným tónem (ať už jakkoliv), začít se tady navážet do něj, linuxáků, portálu nebo kohokoliv takovýmhle způsobem není zrovna košér.
--JPRád bych ti poradil, ale nevím.
Tiskni
Sdílej: