Ubuntu na 𝕏 zveřejnilo text Plucky Puffin (odvážný papuchalk). Jedná se o jméno pro Ubuntu 25.04?
Google vyvíjí apku Terminal s Linuxem na Androidu (YouTube). Apka je součástí Android Virtualization Frameworku (AVF).
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal Přehled kybernetických incidentů za září 2024 (pdf). Evidováno bylo 21 kyberbezpečnostních incidentů. Na účastníky mezinárodní bezpečnostní konference IISS Prague Defence Summit cílila phishingová kampaň.
Minetest (Wikipedie), tj. multiplatformní open source voxelový herní engine a hra inspirovaná Minecraftem, se přejmenovává na Luanti.
Minulý týden byl představen (YouTube) Rocky Linux from CIQ (RLC) aneb Rocky Linux s komerční podporou od společnosti CIQ. Cena podpory je 25 000 dolarů ročně bez ohledu na počet jader CPU, serverů nebo virtuálních počítačů.
Byla aktualizována časová osa podpory Manifest V2 v Chrome, tj. verze API rozšíření webových prohlížečů. V průběhu týdnů budou rozšíření Chrome používající tuto verzi deaktivována a uživatelům budou doporučeny alternativy používající Manifest V3. Uživatelé Chrome si mohou pomocí "chrome://extensions/" zjistit, kterých rozšíření se to týká. Například také uBlock Origin. Podporu Manifest V2 v Chrome bude možné dočasně prodloužit nastavením ExtensionManifestV2Availability.
Sada nástrojů Distrobox pro spouštění libovolných linuxových distribucí v terminálu pomocí kontejnerů byla vydána ve verzi 1.8.0.
Byly zpracovány a zveřejněny videozáznamy z konference LinuxDays 2024. Přistupovat k nim lze přímo z programu, kde jsou také odkazy na prezentace, nebo z YouTube.
Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
options TCP_DROP_SYNFIN options IPSEC options IPSTEALTH options IPFILTER options IPFILTER_LOG options IPFILTER_DEFAULT_BLOCK options IPFIREWALL options IPFIREWALL_VERBOSE options IPFIREWALL_DEFAULT_TO_ACCEPT device bpfPravidla ipf:
# odmitnuti paketu nedavajicich smysl, ktere nikdy nebudeme chtit prijmout block in log quick from any to any with ipopts block in log quick proto tcp from any to any with short # systemove rozhrani loopback # sami sobe muzeme cinit jakekoli prikori pass in quick on lo0 all pass out quick on lo0 all # pravidla pro odchazejici pakety pass out on rl0 all head 100 block out from 127.0.0.0/8 to any group 100 block out from any to 127.0.0.0/8 group 100 block out from any to 10.0.0.2/32 group 100 # pravidla pro prichazeici pakety block in on rl0 all head 200 block in from 127.0.0.0/8 to any group 200 block in from 10.0.0.2/32 to any group 200 pass in quick proto tcp from 10.0.0.9 to any port = ssh keep state group 200 pass in quick proto tcp from any to any port = www keep state group 200 # pokusy o spojeni se sluzbami, ktere neposkytujeme, nechame klienty # korektne zavrit. server bude vypadat jako rychlejsi a snizime take # sitovou zatez. ovsem velice nepatrne mnozstvi. block return-rst in log proto tcp from any to any flags S/SA group 200 block return-icmp(net-unr) in proto udp all group 200/etc/rc.conf:
ipfilter_enable="YES" ipfilter_rules="/etc/ipf.rules" ipmon_enable="YES" ipmon_flags="-D /var/log/firewall.log"V cem mam chybu? Predem diky. Vim ze pravidla nejsou zcela top-secure... :) jirib
Já se přidávám, heslo bsdčkářů je, že všichni na bsd skončíme, tak proč ne ;o)). Skoro by stálo za to urobit tu nějakou odnož serveru pro BSD.
-- JPAch jo. Omlouvám se za příspěvek, který sem nepatří, ale nedalo mi to.
Jirko, ábíčko má spousta lidí, včetně mě, ráda proto, že se tu _většinou_ najdou lidé, kteří jsou tazateli ochotni pomoci, ať už je to totální začátečník, který ještě neslyšel o manuálových stránkách, nebo guru, který prostě neví. Druhým podstatným faktem je, že když už dojde na neshodu, tak _tady_ se neřeší vzájemným nadáváním a urážením jako se děje např. na rootu. Zdeněk ti odpověděl poměrně klidným tónem (ať už jakkoliv), začít se tady navážet do něj, linuxáků, portálu nebo kohokoliv takovýmhle způsobem není zrovna košér.
--JPRád bych ti poradil, ale nevím.
Tiskni Sdílej: