Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Řešení dotazu:
Ještě k tomu příkladu – pokud řešení tazateli nefunguje, má to do komentáře napsat, ne čekat, až někdo jiný to řešení přehlasuje a čekat, že mu do diskuse označené jako nevyřešené napíše někdo nějaký jiný nápad.
Předpokládám, že ten, kdo původně označil jako řešení chybný komentář, pak takové označení vezme zpět.Díval se do té diskuze, co jsem odkazoval? Tazatel zjevně reahoval dál, ale označení "vyřešeno" zůstalo.
Jednalo se o diskusi o nenastartování kubuntu?
To moje první s qemu jsem možná opravil, doplnil jsem do textu, co chybělo (přidání eth0 do bridge). To druhé, to už je o tom, že tazatel udělal nějaký krok, který problém vyřešil, i když jinak, než původně chtěl, čímž ztrácí otázka/diskuse trochu smysl, není-li již možné zkoumat, co se dá dělat.
A obecně, přijdé mi rozumné jasné výsledky označovat, právě proto, aby někdo, kdo nesouhlasí, že to je tak jasné, aby to dopsal, přidal komentář.
Jsem zásadně taky pro, trochu bych pozměnil ale systém označování. Může prakticky zůstat jako doposud, ale jednotlivá řešení, která někdo označí, by neměla ovlivňovat stav "z venku", čili neměl by tam být háček označující kompletně vyřešený dotaz. To odradí další lidi se do diskuze vůbec podívat, když už vypadá dotaz jako vyřešený. Místo toho bych přidal možnost pouze autorovi dotazu uzavřít diskuzi, čili přidat háček i "z venku". Pro neregistrované uživatele by šla pro identifikaci použít IP adresa, která se určitě interně ukládá.
Bohužel by pak ale některé dotazy nebyly nikdy označeny jako uzavřené/vyřešené, jelikož občas někdo na odpověď ani nereaguje, možná jí ani nečte.
Když už se na mne přišlo, nastolím tu otázku. Je označení "vyřešeno" vztažené k účelu otázky nebo k danému postupu? Odfajfkovávám takové diskuse, kdy už tazatel odpověď dostal a další řešení ho pravdpodobně nezajímá.
Tedy nějakou dobu to tu nějak žilo a přišel čas to řešit. Co takhle přidat další fajfku - je a) řešením, b) systémovým řešením (aneb je řešení k věci)?
Zmiňuje se zde argument, že je diskuse archivována pro pozdější modelová řešení. Z toho pohledu bych rozlišoval stav vyřešeno čistě, vyřešeno obejitím probému, nevyřešeno.
Jak pozoruju, spousta tazatelů tu nechává sirotky dotazy bez rodičovské péče. Tak se tu občas pokoušim uklízet.
Nevidím nic špatného na tom, když pod takovým dotazem bude jedno univerzální řešení... které bude navěky označeno jako řešení a přitom nikdy nikomu nepomůže, protože bude blbě (nebo možná správně, ale pouze jako odpověď na úplně jinou otázku.)
No asi jo, bude to odpověď na jinou otázku. Má někdo možnost tam napsat něco rozumného? Tak ať se projeví. V tomhle ohledu mi přijde nějaká lepší než žádná akce.
ono vybrat reseni ktere bude vyhovovat vsem je velmi tezke, ne-li uplne nemozne
ja takhle jednou oznacil "nesmysl" jako reseni ve snaze prehodit fokus na okno prohlizece, ktere bylo dole tim, ze jsem kliknul do casti okna, ktera byla videt a jako na potvoru jsem se trefil... (nastesti jsem si vsiml a zase jsem to zrusil )
nicmene tady na to by zabral dodatecny dotaz "Opravdu oznacit jako reseni?" Ano|Ne
Tiskni
Sdílej: