plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Cestovní profily oželet nemusí, pokud bude na jednom účtu přihlášen jen jeden uživatel současně.myslel jsem to tak, ze cestovni profil musi ozelet pro pouziti na Linux stanicich, na Win at si je klidne ma.
smbmount
. Ohledně autorizace pomocí samby, nemám zkušenosti, ale pam toto určitě podporuje. Našel jsem třeba Samba and PAM. Více najdeš na google.com
Režimy boot klienta do Linuxu jsou zatím využívány jako lokální stanice pro seznámení s Linuxem ....... přístup linuxové stanice na linuxový server - nejlépe do domény
??? cemu rikas domena ??? mas na mysli win domenu ? Kdyz seznamovani s Linuxem, tak i principy, potom bych do *nix sveta netahal win zvrhlosti. Uvedom si, ze samba existuje jen kvuli windowsum. Sdileni mezi linuxy (*nixy) zajistuje nfs (viz. man exports
).
b) jak v tomto případě s cestovními profily (uživatelé mají adresář na serveru se Sambou a v něm data ...)?
? nevim co je cestovni profil, ale sambovske share jsou prece normalni adresare na filesystemu, a ty muzu nasdilet pres nfs (opet man exports
) a mountnout kam chci :
mount -t nfs server.firma:/home/pepa /mnt/josef
c) nebo cestovní profily musím oželet ? Pak bych ale potřeboval zachovat alespoň validaci jméno/heslo v doméně a nastavit pak možnost sdílení (přístup) k uživatelským datům na serveru pouze přihlášenému uživateli ... Jde to nějak ?jedno z reseni je NIS, jak poznamenal nekdo predemnou, dalsi reseni (a asi univerzalnejsi) je LDAP - samba i linuxy muzou overovat hesla pres LDAP.
Preji hodne stesti v teto chvalihodne cinnosti
Tiskni
Sdílej: