Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Cestovní profily oželet nemusí, pokud bude na jednom účtu přihlášen jen jeden uživatel současně.myslel jsem to tak, ze cestovni profil musi ozelet pro pouziti na Linux stanicich, na Win at si je klidne ma.
smbmount
. Ohledně autorizace pomocí samby, nemám zkušenosti, ale pam toto určitě podporuje. Našel jsem třeba Samba and PAM. Více najdeš na google.com
Režimy boot klienta do Linuxu jsou zatím využívány jako lokální stanice pro seznámení s Linuxem ....... přístup linuxové stanice na linuxový server - nejlépe do domény
??? cemu rikas domena ??? mas na mysli win domenu ? Kdyz seznamovani s Linuxem, tak i principy, potom bych do *nix sveta netahal win zvrhlosti. Uvedom si, ze samba existuje jen kvuli windowsum. Sdileni mezi linuxy (*nixy) zajistuje nfs (viz. man exports
).
b) jak v tomto případě s cestovními profily (uživatelé mají adresář na serveru se Sambou a v něm data ...)?
? nevim co je cestovni profil, ale sambovske share jsou prece normalni adresare na filesystemu, a ty muzu nasdilet pres nfs (opet man exports
) a mountnout kam chci :
mount -t nfs server.firma:/home/pepa /mnt/josef
c) nebo cestovní profily musím oželet ? Pak bych ale potřeboval zachovat alespoň validaci jméno/heslo v doméně a nastavit pak možnost sdílení (přístup) k uživatelským datům na serveru pouze přihlášenému uživateli ... Jde to nějak ?jedno z reseni je NIS, jak poznamenal nekdo predemnou, dalsi reseni (a asi univerzalnejsi) je LDAP - samba i linuxy muzou overovat hesla pres LDAP.
Preji hodne stesti v teto chvalihodne cinnosti
Tiskni
Sdílej: