Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
# WM - pekwm # Prohlížeč obrázků - feh # Vypalovací software - cdrecord # Souborový manažer - mc # FTP klient - lftp # Video přehráváč - mplayer # Audio přehráváč - ncmpc # Webový prohlížeč - firefox # Komunikátor a protokol - silc # Firewall - OpenBSD PF # E-mailový klient - mutt # Virtual CD/DVD-ROM - ?
WM - ? Prohlížeč obrázků - digikam, picasa Vypalovací software - k3b Souborový manažer - gnomecommander, mc FTP klient - gnomecommander Video přehráváč - kaffeine Audio přehráváč - amarok Webový prohlížeč - opera Komunikátor a protokol - sim icq Firewall - nevedu E-mailový klient - gmail Virtual CD/DVD-ROM - nevedu
# WM - KDE # Prohlížeč obrázků - Gwenview # Vypalovací software - K3b (ked chcem len klikat), cdrecord, growisofs, mkisofs # Souborový manažer - Krusader, Midnight Commander # FTP klient - nepouzivam, sftp je rozhodne lepsie # Video přehráváč - mplayer, xine # Audio přehráváč - mplayer, amarok, xine # Webový prohlížeč - Bon Echo (Firefox), Konqueror, links, lynx # Komunikátor a protokol - irssi(irc), centericq(icq, jabber), irssi(silc) # Firewall - netfilter v jadre (iptables) # E-mailový klient - Thunderbird # Virtual CD/DVD-ROM - loop v jadre
mount -o loop
Tiskni
Sdílej: