Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
VNC server spousti to co ma napsane v /etc/vnc/xstartup a/nebo ~/.vnc/xstartup jako DALSI X session, viz moje ~/.vnc/xstartup :
#!/bin/sh # Uncomment the following two lines for normal desktop: unset SESSION_MANAGER exec /etc/X11/xinit/xinitrc [ -x /etc/vnc/xstartup ] && exec /etc/vnc/xstartup [ -r $HOME/.Xresources ] && xrdb $HOME/.Xresources #xsetroot -solid grey #vncconfig -iconic & #xterm -geometry 80x24+10+10 -ls -title "$VNCDESKTOP Desktop" & #twm &Takze opravdu spusti celou KDE session - u me vcetne Berylu
Reseni je pouzivat sdileni plochy v KDE - ale musite se vzdy nejdriv lokalne prihlasit. Nebo naopak vubec lokani X konzoli nepouzivat a pripojovat se porad k te VNC session.
Jo a nebo proste na ty lokalni siti pouzivat XDMCP a jet nativnim X protokolem.
Do ~/.Xsession Do ~/.xinitrc Pro prostředí KDE do ~/.kde/Autostart Pro IceWm do ~/.icewm/startup Pro XFCE do ~/Desktop/Autostart Pro fluxbox do ~/.fluxbox/startup Pro prostředí Gnome do ~/.gnome2/session-manual Pro FVWM do ~/.fvwm/.fvwm2rc
Nedávno jsem se v této záležiosti zase začal vrtat. Jedna zásadní věc mi unikla a netrkla mě ani v Pavlově odpovědi. Není VNC server jako VNC server. Je tu minimálně Xvnc a X11vnc. to není jedno a totéž.
Xvnc - je standardní součást X11.
For Unix, the traditional VNC implementation includes a "virtual" X11 server Xvnc (usually launched via the vncserver command) that is not associated with a physical display, but provides a "fake" one X11 clients (xterm, mozilla, etc.) can attach to.
X11vnc - Napsal nějaký Karl Runge, originálně pro Solaris. http://www.karlrunge.com/x11vnc/
x11vnc allows one to view remotely and interact with real X displays (i.e. a display corresponding to a physical monitor, keyboard, and mouse) with any VNC viewer. ...However, sometimes one wants to connect to a real X11 display (i.e. one attached to a physical monitor, keyboard, and mouse: a Workstation .. or want to work a bit in an already running application, or would like to help a distant colleague solve a problem with their desktop, or would just like to work out on the deck for a while. This is where x11vnc is useful.
X11vnc by navíc mělo umět vychytávky jako sdílený clippoard, přenos souborů, známé z jiných, polokomerčních implementací (TighVNC, UltraVNC, RealVNC)
Takže X11vnc je to co potřebuji. Takže ten trik není v DISPLAY parametru, je v použití jiného software, jiné implementace.
Tiskni
Sdílej: