Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
VNC server spousti to co ma napsane v /etc/vnc/xstartup a/nebo ~/.vnc/xstartup jako DALSI X session, viz moje ~/.vnc/xstartup :
#!/bin/sh # Uncomment the following two lines for normal desktop: unset SESSION_MANAGER exec /etc/X11/xinit/xinitrc [ -x /etc/vnc/xstartup ] && exec /etc/vnc/xstartup [ -r $HOME/.Xresources ] && xrdb $HOME/.Xresources #xsetroot -solid grey #vncconfig -iconic & #xterm -geometry 80x24+10+10 -ls -title "$VNCDESKTOP Desktop" & #twm &Takze opravdu spusti celou KDE session - u me vcetne Berylu
Reseni je pouzivat sdileni plochy v KDE - ale musite se vzdy nejdriv lokalne prihlasit. Nebo naopak vubec lokani X konzoli nepouzivat a pripojovat se porad k te VNC session.
Jo a nebo proste na ty lokalni siti pouzivat XDMCP a jet nativnim X protokolem.
Do ~/.Xsession Do ~/.xinitrc Pro prostředí KDE do ~/.kde/Autostart Pro IceWm do ~/.icewm/startup Pro XFCE do ~/Desktop/Autostart Pro fluxbox do ~/.fluxbox/startup Pro prostředí Gnome do ~/.gnome2/session-manual Pro FVWM do ~/.fvwm/.fvwm2rc
Nedávno jsem se v této záležiosti zase začal vrtat. Jedna zásadní věc mi unikla a netrkla mě ani v Pavlově odpovědi. Není VNC server jako VNC server. Je tu minimálně Xvnc a X11vnc. to není jedno a totéž.
Xvnc - je standardní součást X11.
For Unix, the traditional VNC implementation includes a "virtual" X11 server Xvnc (usually launched via the vncserver command) that is not associated with a physical display, but provides a "fake" one X11 clients (xterm, mozilla, etc.) can attach to.
X11vnc - Napsal nějaký Karl Runge, originálně pro Solaris. http://www.karlrunge.com/x11vnc/
x11vnc allows one to view remotely and interact with real X displays (i.e. a display corresponding to a physical monitor, keyboard, and mouse) with any VNC viewer. ...However, sometimes one wants to connect to a real X11 display (i.e. one attached to a physical monitor, keyboard, and mouse: a Workstation .. or want to work a bit in an already running application, or would like to help a distant colleague solve a problem with their desktop, or would just like to work out on the deck for a while. This is where x11vnc is useful.
X11vnc by navíc mělo umět vychytávky jako sdílený clippoard, přenos souborů, známé z jiných, polokomerčních implementací (TighVNC, UltraVNC, RealVNC)
Takže X11vnc je to co potřebuji. Takže ten trik není v DISPLAY parametru, je v použití jiného software, jiné implementace.
Tiskni
Sdílej: