abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    21.6. 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    21.6. 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    21.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1965 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: 18 GB partition na 400gb disku pri EXT3 neni to moc ???

    10.12.2007 15:38 johnr | skóre: 7 | blog: blog
    18 GB partition na 400gb disku pri EXT3 neni to moc ???
    Přečteno: 597×
    Zdravim mel jsem 400 GB disku FAT32 a zjistil jsem ze tam nedostanu soubor vetsi jako 4GB. Chtel bych si zalohovan svych 90 originalnich dvd a nevim jaky format souboru zvolit.

    Pouzivam vetsinou jen mp3 a filmy a fotky coz jsou soubory od 3 mb po 9,5 gb. Jaky je vhodny partition pro tyhle soubory ? No ale prece se me zda 18 GB fatka na 400gb disku trosku moc.

    Diky za nazory. Hlavne na tu velikost fatky.

    Odpovědi

    10.12.2007 15:59 Jiří J. | skóre: 34 | blog: Poutník | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 18 GB partition na 400gb disku pri EXT3 neni to moc ???
    Já bych šel buď do ntfs (pokud je na to potřeba mít přístup na více strojích s Windows) a data tam cpal přes ntfs-3g (který už je IMHO dost stabilní, ale záleží asi na situaci) nebo je tam šoupnul z Windows...
    Pokud ten disk budete mít na jednom stroji, asi ext3/reiserfs .. minimálně ext3 jde pod Win mountovat read/write mnohem stabilněji než ntfs r/w na Linuxu (díky přístupným specifikacím a kódu)..

    Pokud nepotřebujete mít nutně přístup z Windows, tak je volba snad jasná..
    10.12.2007 16:03 johnr | skóre: 7 | blog: blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 18 GB partition na 400gb disku pri EXT3 neni to moc ???
    Jasne. Diky ale stejne odpovida ta 18 gb velka fatka 400gb oddilu ??? Neni prece jen trosku velka ? Je pravda ze jsem zkousel i EXT 2 ale to uz je pry pravek a tam mela jen 5 GB Jinak windows na to ani nesahne je to jen zalohovaci externi disk USB na Zalohu DVD a MP3
    stativ avatar 10.12.2007 16:08 stativ | skóre: 54 | blog: SlaNé roury
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 18 GB partition na 400gb disku pri EXT3 neni to moc ???
    Doteď jsem myslel, že dotaz chápu… Co tedy vlastně potřebuješ?
    Ať sežeru elfa i s chlupama!!! ljirkovsky.wordpress.com stativ.tk
    10.12.2007 16:15 johnr | skóre: 7 | blog: blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 18 GB partition na 400gb disku pri EXT3 neni to moc ???
    Haha. Sorry. Jen me zarazi ta velikost fatky jinak jsem naprosto spokojeny.. :-)
    10.12.2007 16:38 miho | skóre: 24 | blog: Mihovy_sochory | Orlová
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 18 GB partition na 400gb disku pri EXT3 neni to moc ???
    Nejdrive zadefinuj co si predstavujes pod pojmem "velikost fatky" protoze jinak se asi z mista nehneme.
    10.12.2007 16:52 miho | skóre: 24 | blog: Mihovy_sochory | Orlová
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 18 GB partition na 400gb disku pri EXT3 neni to moc ???
    Aha uz jsem na to kapnul

    (400*1000*1000*1024)-(400*1024*1024*1024) = ~18.5GiB

    to bude asi ta velikost kterou postradas ;-) To je velikost o kterou te "osidil" vyrobce disku a se souborovym systemem to nema nic spolecneho.
    10.12.2007 16:59 johnr | skóre: 7 | blog: blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 18 GB partition na 400gb disku pri EXT3 neni to moc ???
    To si prave taky myslim. Safra. Vyrobce jeden sidici.

    Hura dobraly jsme se zdarneho vysledku a ja uz kopiruji data ze sveho preplneneho notebooku na Externi HDD. Dekuji vsem za postrehy,info rady a trpelivost.
    stativ avatar 10.12.2007 17:50 stativ | skóre: 54 | blog: SlaNé roury
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 18 GB partition na 400gb disku pri EXT3 neni to moc ???
    Nešidí, akorát využívá značení tak, jak je standartizované. 400GB tedy znamená opravdu 400GB a ne 400GiB, což je hodnota, kterou uživatel očekává.
    Ať sežeru elfa i s chlupama!!! ljirkovsky.wordpress.com stativ.tk
    Dent avatar 10.12.2007 16:23 Dent | skóre: 21 | blog: Standovo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 18 GB partition na 400gb disku pri EXT3 neni to moc ???
    Myslí asi rezervovanou část místa pro roota, ne?
    10.12.2007 16:37 johnr | skóre: 7 | blog: blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 18 GB partition na 400gb disku pri EXT3 neni to moc ???
    Je to mozne. Delal jsem partition v QTParted a pise me to 18 gb obsazeno. Asi to bude ten adresar Lost Found ktery tam je a ktery je asi pro roota ze jo ? Ja myslel ze je to FATka. To misto je urceno pro opravy a takove blbosti ze ?
    Dent avatar 10.12.2007 16:49 Dent | skóre: 21 | blog: Standovo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 18 GB partition na 400gb disku pri EXT3 neni to moc ???
    No dalo by se to tak říct... množství tohoto místa můžete ovlivnit nastavením toho souborového systému, je tu na to i nějakej FAQ.
    10.12.2007 16:51 johnr | skóre: 7 | blog: blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 18 GB partition na 400gb disku pri EXT3 neni to moc ???
    Ehmmm. Teda nevim jestli se tomu rika Fatka. Myslel jsem tu cast kde si hardisk uklada nastaveni o sektorech poctu cilindru a takove blbosti a nachazi se to na zacatku kazdeho oddilu. Nevim jak to presne definovat. Jiste je ze se do toho pekne zamotavam.

    Tak tedy hardisk ma malinkou cast kde si uklada tady ty blbosti. EXT3 to pry nema ale to je me fuk :-) No a za tim je ta cast 18 gb a tam jsou ty potvurky obsazena data. I kdyz jsem disk smazal cely a znovu ho vytvoril porad tam jsou.

    Mrsky.

    Jinak disk funguje uplne normalne. Ja jen chtel uskudlit aspon tech 15 gb na data. A ne na nejake nuly pro roota.

    Ovsem pokud jsou ty data potrebna pro spravnou funkci oddilu EXT3 tak s tim nic nenadelam. A ani nebudu. Olee. Uff. :-)
    10.12.2007 16:33 petris
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 18 GB partition na 400gb disku pri EXT3 neni to moc ???
    ext3 zadnou fatku nepouziva, zkuste znovu popsat, co mate za problem.
    10.12.2007 18:00 johnr | skóre: 7 | blog: blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 18 GB partition na 400gb disku pri EXT3 neni to moc ???
    Jasne. Ted jsem ale vycetl na ABC Linuxu, ze na EXT3 byva urcene misto pro roota.

    Pokud jako root k disku nepristupuji je tam potreba na opravu poskozene partition (napriklad automaticky "scandisk" nevim jak to oznacit) pri startu ? Nebo je mozne misto nejak uvolnit ?

    zadal jsem podle prikladu tohle a vypsalo to

    root@asus:/media/disk# tune2fs -l /dev/sdb1 | grep Reserved Reserved block count: 4883860

    Reserved GDT blocks: 1000

    Reserved blocks uid: 0 (user root)

    Reserved blocks gid: 0 (group root)

    10.12.2007 18:15 Andrej Herceg | skóre: 43
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 18 GB partition na 400gb disku pri EXT3 neni to moc ???
    Na zmenu veľkosti vyhradeného miesta je parameter -m
    10.12.2007 18:30 johnr | skóre: 7 | blog: blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 18 GB partition na 400gb disku pri EXT3 neni to moc ???
    OK. To je ono !!!

    tune2fs -m0 /dev/sdb1 Vyborne diky.

    Vice na: http://www.abclinuxu.cz/forum/show/148976

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.