abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (21%)
     (14%)
     (7%)
     (0%)
     (0%)
     (7%)
     (0%)
     (50%)
    Celkem 14 hlasů
     Komentářů: 3, poslední včera 17:26
    Rozcestník

    Dotaz: Openoffice BASE

    7.1.2008 14:07 safe
    Openoffice BASE
    Přečteno: 1130×
    Zdravím, rozhodl jsem se ze začátku postavit evidenci ekonomiky na OO BASE a mysql. Chtěl bych se zeptat, zda lze někde stáhnout rozšiřující moduly pro OO BASE týkající se ovládacích prvků. Především mi zde chybí editující formulář s více záložkami (tak jak je v Accesu).

    Odpovědi

    7.1.2008 14:59 Pavel Sýkora | skóre: 7
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Openoffice BASE
    Oficiální repository pro rozšíření OO Base je zde: http://extensions.services.openoffice.org/taxonomy_menu/4/5

    Jak vidíte, moc jich tam zatím není. Sám jsem se pokoušel s OO Base (konkrétně verze 2.1 a 2.2, včetně Sun Report Builderu) doplnit svůj evidenční systém o reporting přímo do OpenOffice, ale měl jsem z toho více než rozporuplné pocity - nakonec jsem to vzdal (resp. odložil do nějaké z příštích verzí OpenOffice) a zůstal u dosud používané kombinace dávkového zpracování, příkazového řádku a webového interfacu do databáze. Rozhodně bych si dovolil označit OO Base jako nejméně zralou část OpenOffice, který jinak celkem rád používám (pravda, i v v ostatních modulech se nějaká ta chybka občas najde). Na adresář pro MailMerge OO Base jistě stačí, ale jinak mi to nepřijde (zatím?) nic moc.

    Já osobně bych se asi do většího systému založeného na OO Base zatím nepouštěl. Ale berte to jako můj osobní názor, nemohu vyloučit že jsem si problémy s OO Base způsobil vlastní blbostí nebo že mi logika programu prostě jen nějak nesedla.
    Dalibor Smolík avatar 7.1.2008 15:10 Dalibor Smolík | skóre: 54 | blog: Postrehy_ze_zivota | 50°5'31.93"N,14°19'35.51"E
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Openoffice BASE
    Mám podobný pocit - OpenBase bych zatím na firemní systém nenasazoval. Raději bych vsadil na osvědčenou kombinaci MySQL+PHP, případně jiné podobné programy.
    Rozdíly v řeči a ve zvyklostech neznamenají vůbec nic, budeme-li mít stejné cíle a otevřená srdce.
    7.1.2008 16:42 Pavel Sýkora | skóre: 7
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Openoffice BASE
    Webový interface je IMHO z hlediska poměru náklady/užitná hodnota nejlepší. Asi bych to ale neomezoval tak striktně. Jako backend bych se nebál použít libovolnou kvalitní databázi (PostgreSQL, MySQL, Firebird apod.), jako middleware bych spíše než čisté PHP viděl jakýkoliv kvalitnější MVC framework pro webové aplikace. Najdete jich několik asi pro většinu jazyků přicházejících v úvahu (Ruby, Python, Java, Perl, PHP - přikláněl bych se ale k rozumné objektové orientaci - Ruby nebo Python).

    Každý framework ale umí něco kromě základní funkcionality i něco navíc (Ajax, dávkové zpracování, command-line, verzování databázového schématu, pluginy a mnoho dalších možných i nemožných vlastností), tak si musíte vybrat, co vlastně budete potřebovat . Ne všechny podporují stejně dobře všechny databáze, MySQL bývá IMHO podporovaná nejlépe (i když ji osobně nepoužívám, protože jsou tam pro mé menší projekty zbytečně technické věci a má pro mne dost hnusnou syntaxi SQL). U frameworků bývá poněkud otravné, že mívají strmější křivku učení, takže dost dlouho nic nemáte "v ruce". Ale většinou se to dá přežít. Za odměnu pak rozumně funkční prototyp aplikace uděláte za dopoledne. Důležité je si uvědomit, že často konkrétní framework předepisuje (nebo doporučuje), jaké návrhové vzory se mají použít pro databázová schémata. Pokud to člověk dodrží, hned je vše jednodušší. Frameworky mají kromě toho výhodu, že funkčnost databázových modelů se nemusí programovat ve vlastní databázi, ale v jazyce daného frameworku.

    Z mých zkušeností je zatím na inhouse projekty podobného rozsahu z frameworků nedostižný Ruby on Rails, který má těch pokročilých vlastností opravdu hodně a mám pocit, že ostatní frameworky se ho snaží s dost vekým odstupem kopírovat. Jako bonbónky bych uvedl např. slušná podpora AJAXu, verzování databázových schémat (tohle je fakt k nezaplacení) a spoustu pluginů, které mohou dost usnadnit život. Dá se stáhnout i zabalená windowsovská instalace (je to včetně apache a mysql). Je ale pravda, že to není PHP, takže je potřeba se naučit i Ruby.
    Dalibor Smolík avatar 7.1.2008 16:47 Dalibor Smolík | skóre: 54 | blog: Postrehy_ze_zivota | 50°5'31.93"N,14°19'35.51"E
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Openoffice BASE
    Díky za dobré objasnění, já jsem šel cestou co nejrychlejší funkčnosti a s ohledem na mé nulové znalosti s programováním jsem použil pouze MySQL+PHP a to jen zpočátku jen nejzákladnější funkce. Předtím jsem měl určité zkušenosti s MS Accessem, ale MySQL je o něčem jiném (znalost jazyka SQL nutná :-)).
    Rozdíly v řeči a ve zvyklostech neznamenají vůbec nic, budeme-li mít stejné cíle a otevřená srdce.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.