abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 574 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Dotaz: Ako zruším funkciu tlačidla CapsLock?

    22.2.2008 00:58 tomolc | skóre: 29 | blog: Live Desktop Tuning | Bratislava
    Ako zruším funkciu tlačidla CapsLock?
    Přečteno: 607×
    Zdravím.

    Na správu súborov používam výhradne dvojpanelovýCommander. Tam sa hodne používa tlačidlo TAB :-). Casto sa mi však stáva že omylom stlačím tlačidlo CapsLock ktoré je hned podním. Dost ma to štve ked idem následne vytvoríť priečinok alebo písať text a píšem velkým písmom.

    Doteraz som to riešil tak že som na klávesnici tlačidlo CapsLock demontoval. Avšak na novom notebooku si to nemôžem dovoliť....

    Dá sa nejako toto tlačidlodeaktivovat alebo pozmeniť jeho funkciu tiež na TAB? Nápriklad editáciou klávesovej mapi a podobne?

    Moc bi mi to pomohlo.

    tomolc
    pocasienahorach.sk

    Odpovědi

    22.2.2008 09:40 Jix0 | skóre: 24 | blog: Not only for humans
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako zruším funkciu tlačidla CapsLock?
    Nejprve si spust v konzoli
    xev
    , klikni do nove otevreneho okna "Event Tester" a zmackni "Caps Lock". V konzoli ti to vypise nejake info, tam je polozka
    keycode
    , ktera ma nejakou hodnotu.

    Pak edituj soubor ".Xmodmap" ve tvem domovskem adresari (pripadne vytvor novy, pokud tam neni.) a pridej tam
    keycode xxx=F25
    , kde to "xxx" je ta hodnota.

    Pak spust prikaz
    xmodmap /home/****/.Xmodmap
    takze napriklad u me to bude vypadat treba takhle:
    keycode 66=F25
    If you will not cooperate, you are to be executed! | Starting as a DJ
    22.2.2008 15:02 tomolc | skóre: 29 | blog: Live Desktop Tuning | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako zruším funkciu tlačidla CapsLock?
    Zdravím.

    Podla uvedeného postupu sa mi podarilo capslock vypnúť.

    Mám ešte otázku:

    Skorej by sa mi hodilo keby sa CapsLock choval ako TAB - čiže dve rovnaké klávesy dá sa to? (ako?)

    Výpisy xev:

    CAPSLOCK

    KeyPress event, serial 32, synthetic NO, window 0x3200001, root 0x64, subw 0x0, time 1097330002, (66,-12), root:(1140,525), state 0x0, keycode 66 (keysym 0xffe5, Caps_Lock), same_screen YES, XLookupString gives 0 bytes: XmbLookupString gives 0 bytes: XFilterEvent returns: False

    KeyRelease event, serial 32, synthetic NO, window 0x3200001, root 0x64, subw 0x0, time 1097330108, (66,-12), root:(1140,525), state 0x2, keycode 66 (keysym 0xffe5, Caps_Lock), same_screen YES, XLookupString gives 0 bytes: XFilterEvent returns: False

    TAB

    KeyPress event, serial 31, synthetic NO, window 0x3200001, root 0x64, subw 0x0, time 1097633145, (173,-11), root:(1236,500), state 0x0, keycode 23 (keysym 0xff09, Tab), same_screen YES, XLookupString gives 1 bytes: (09) " " XmbLookupString gives 1 bytes: (09) " " XFilterEvent returns: False

    KeyRelease event, serial 31, synthetic NO, window 0x3200001, root 0x64, subw 0x0, time 1097633249, (173,-11), root:(1236,500), state 0x0, keycode 23 (keysym 0xff09, Tab), same_screen YES, XLookupString gives 1 bytes: (09) " " XFilterEvent returns: False

    Ďakujem

    tomolc
    pocasienahorach.sk
    22.2.2008 15:14 tomolc | skóre: 29 | blog: Live Desktop Tuning | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako zruším funkciu tlačidla CapsLock?
    Teraz som si všimol že to po reštarte prestane fungovať.

    Treba to zapísať do /etc/init.d/moj_skrypt.sh alebo stači niečo nastaviť v mojom domovskom adresary?

    A v konzole to nefunguje - predpokladám že tie hodnoty keykode sú rovnaké aj v konzole len asi bude treba inde zaznačiť tú zmenu a iným príkazom sa bude nastavovať....

    tomolc
    pocasienahorach.sk
    23.2.2008 07:34 Jix0 | skóre: 24 | blog: Not only for humans
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako zruším funkciu tlačidla CapsLock?
    Zapis si to do skriptu, a pak si ve svem WM (KDE,Gnome,atd...) nastavis spousteni skriptu po startu (u KDE ho dej do slozky /home/****/.kde/Autostart)

    Jinak to jako TAB de nastavit, staci kdyz si zjistis "Keycode" do te casti za "=" napises "Tab"
    If you will not cooperate, you are to be executed! | Starting as a DJ
    23.2.2008 14:56 tomolc | skóre: 29 | blog: Live Desktop Tuning | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako zruším funkciu tlačidla CapsLock?
    Zdravím

    Už sa skoro dostávame k ideálu - teraz mi Capslock funguje ako Tab avšak zároveť aj ako CapsLock.

    Moj konfig .Xmodmap:

    keycode 66=F25 #deaktivuje capslock keycode 66=Tab #aktivuje tab na capslocku ale zároven ostane aj capslock

    Ako to mám napravit aby capslock bol len s funkcou TAB?

    tomolc
    pocasienahorach.sk
    23.2.2008 14:56 tomolc | skóre: 29 | blog: Live Desktop Tuning | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako zruším funkciu tlačidla CapsLock?
    (pardon zabudol som na tag code)
    pocasienahorach.sk
    23.2.2008 16:23 ondrej | skóre: 7 | blog: zvast
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako zruším funkciu tlačidla CapsLock?

    Toto by malo fungovat:

    remove Lock = Caps_Lock
    keysym Tab = Caps_Lock
    keysym Caps_Lock = Tab
    add Lock = Caps_Lock
    Inac man xmodmap by nezaskodilo ;-)
    23.2.2008 16:35 tomolc | skóre: 29 | blog: Live Desktop Tuning | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako zruším funkciu tlačidla CapsLock?
    Super moc dikes funguje to:
    remove Lock = 66
    keysym Tab = 66
    keysym 66 = Tab
    add Lock = 66
    tomolc
    pocasienahorach.sk
    23.2.2008 16:35 ondrej | skóre: 7 | blog: zvast
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako zruším funkciu tlačidla CapsLock?
    Pardon to ich vymenilo, toto nahradi Caps_Lock:
    remove Lock = Caps_Lock
    keycode 66 = Tab
    23.2.2008 16:39 tomolc | skóre: 29 | blog: Live Desktop Tuning | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako zruším funkciu tlačidla CapsLock?
    ide to aj tak aj tak:
    remove Lock = 66
    keycode 66 = Tab
    tomolc
    pocasienahorach.sk

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.