Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Hezký den všem. Diskuse pod novinkou o reiser4 a upozornění na pokračující vývoj spadfs mě přivedly na myšlenku udělat si zase pro vlastní potřebu pár amatérských testů filesystémů. Dříve jsem na čerstvý oddíl rozbaloval portage strom a ten pak mazal, ale i když je pro mě práce s malými soubory dost důležitá, většinou se neděje na čerstvém disku, ale občas i na oddílu se zaplněním ~95%, kde už bude fragmentace asi dost velká. Proto se vás chci zeptat - nevíte o nástroji nebo možné technice (kterou bych použil pro vytvoření nástroje), kterými bych filesystémy testovat? Něco, co třeba na ext3 nebo reiserfs za daných podmínek vytvoří nějakou úroveň fragmentace (abych měl s čím porovnávat) - třeba máte svá vyladěná nastavení pro bonnie++ (já nemám) nebo tak něco ... za každou radu nebo odkaz budu rád, díky!
Díky vám oběma, něco takové jsem popravdě chtěl dělat pokud mi nikdo neporadí něco hotového, ale je dobré to mít potvrzené.
Diskusi jsem čet už včera, teď mne napadlo ... teoreticky by to šlo vzít nějakým cyklem, udělat x souborů o velikosti 1 bloku, pak dejmě každý čtvrtý nechat a zbytek smazat, vytvořit soubory o násobné velikosti a zase nechat jen jejich část.
Tiskni
Sdílej: