abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:02 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1997 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Po aktualizaci X serveru v ArchLinuxu nefunguje touchpad

    16.12.2008 02:18 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Po aktualizaci X serveru v ArchLinuxu nefunguje touchpad
    Přečteno: 450×

    Tento problém je dobře známý, někteří o něm dokonce psali blog. Nicméně faktem zůstává, že spousta touchpadů, včetně toho mého, nefunguje. Zaručené rady ohledně nastavení HALu na situaci nic nemění.

    Jsem smířený s faktem, že každý nový X server je pomalejší a že pět let staré problémy s pády driveru Intel už nikdy nikdo nevyřeší. Nicméně proměnit můj touchpad v obyčejnou PS/2 myš je přece jen trochu silné kafe...

    Toto je soubor /etc/hal/fdi/policy/10osvendor/11-x11-synaptics.fdi:

    <?xml version="1.0" encoding="ISO-8859-1"?>           
    <deviceinfo version="0.2">                            
      <device>                                            
        <match key="info.capabilities" contains="input.touchpad">
          <match key="info.product" contains="Synaptics TouchPad">
            <merge key="input.x11_driver" type="string">synaptics</merge>
            <merge key="input.x11_options.LeftEdge" type="string">1700</merge>                                        
            <merge key="input.x11_options.RightEdge" type="string">5300</merge>                                       
            <merge key="input.x11_options.TopEdge" type="string">1700</merge>                                         
            <merge key="input.x11_options.BottomEdge" type="string">4200</merge>                                      
            <merge key="input.x11_options.FingerLow" type="string">25</merge>                                         
            <merge key="input.x11_options.FingerHigh" type="string">30</merge>                                        
            <merge key="input.x11_options.MaxTapTime" type="string">180</merge>                                       
            <merge key="input.x11_options.MaxTapMove" type="string">220</merge>                                       
            <merge key="input.x11_options.HorizScrollDelta" type="string">100</merge>                                 
            <merge key="input.x11_options.VertScrollDelta" type="string">100</merge>                                  
            <merge key="input.x11_options.MinSpeed" type="string">0.06</merge>                                        
            <merge key="input.x11_options.MaxSpeed" type="string">0.12</merge>                                        
            <merge key="input.x11_options.AccelFactor" type="string">0.0010</merge>                                   
            <merge key="input.x11_options.SHMConfig" type="string">On</merge>                                         
            <merge key="input.x11_options.TapButton1" type="string">1</merge>                                         
            <merge key="input.x11_options.TapButton2" type="string">2</merge>
            <merge key="input.x11_options.TapButton3" type="string">3</merge>
            <merge key="input.x11_options.vertedgescroll" type="string">true</merge>
            <merge key="input.x11_options.horizedgescroll" type="string">true</merge>
          </match>
          <match key="info.product" contains="AlpsPS/2 ALPS">
            <merge key="input.x11_driver" type="string">synaptics</merge>
          </match>
          <match key="info.product" contains="appletouch">
            <merge key="input.x11_driver" type="string">synaptics</merge>
          </match>
          <match key="info.product" contains="bcm5974">
            <merge key="input.x11_driver" type="string">synaptics</merge>
          </match>
        </match>
      </device>
    </deviceinfo>
    

    A takhle zařízení vidí HAL:

    42: udi = '/org/freedesktop/Hal/devices/platform_i8042_i8042_AUX3_port_logicaldev_input'
      input.x11_options.MinSpeed = '0.06'  (string)
      input.x11_options.MaxSpeed = '0.12'  (string)
      input.x11_options.AccelFactor = '0.0010'  (string)
      input.x11_options.SHMConfig = 'On'  (string)
      input.x11_options.TapButton1 = '1'  (string)
      input.x11_options.TapButton2 = '2'  (string)
      linux.hotplug_type = 2  (0x2)  (int)
      info.subsystem = 'input'  (string)
      input.x11_options.TapButton3 = '3'  (string)
      linux.subsystem = 'input'  (string)
      input.device = '/dev/input/event4'  (string)
      info.product = 'SynPS/2 Synaptics TouchPad'  (string)
      input.x11_options.vertedgescroll = 'true'  (string)
      input.product = 'SynPS/2 Synaptics TouchPad'  (string)
      info.udi = '/org/freedesktop/Hal/devices/platform_i8042_i8042_AUX3_port_logicaldev_input'  (string)
      input.x11_options.horizedgescroll = 'true'  (string)
      input.x11_driver = 'synaptics'  (string)
      info.capabilities = { 'input', 'input.touchpad' } (string list)
      info.category = 'input'  (string)
      input.originating_device = '/org/freedesktop/Hal/devices/platform_i8042_i8042_AUX3_port'  (string)
      input.x11_options.LeftEdge = '1700'  (string)
      linux.sysfs_path = '/sys/class/input/input4/event4'  (string)
      linux.device_file = '/dev/input/event4'  (string)
      input.x11_options.RightEdge = '5300'  (string)
      info.parent = '/org/freedesktop/Hal/devices/platform_i8042_i8042_AUX3_port'  (string)
      input.x11_options.TopEdge = '1700'  (string)
      input.x11_options.BottomEdge = '4200'  (string)
      input.x11_options.FingerLow = '25'  (string)
      input.x11_options.FingerHigh = '30'  (string)
      input.x11_options.MaxTapTime = '180'  (string)
      input.x11_options.MaxTapMove = '220'  (string)
      input.x11_options.HorizScrollDelta = '100'  (string)
      input.x11_options.VertScrollDelta = '100'  (string)
    

    Nicméně emulace tlačítek myši a scrollování na okrajích prostě nefunguje, a to ani po restartu. Netušíte někdo, co tam mám špatně? Všechna nastavení jsem převzal z těch vzorových, která se dřív standardně dávala do xorg.conf.

    Jistě, mohl bych zakázat hotplugging, ale něco takového prostě nechci. Zaprvé, na notebooku je celkem smysluplné mít takové věci zapnuté. Zadruhé, dřív nebo později ten hotplugging bude beztak nezbytný.

    Odpovědi

    16.12.2008 09:48 lubos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Po aktualizaci X serveru v ArchLinuxu nefunguje touchpad

    řešil jsem to na IBM T42 a pomohlo toto v xorg.conf ,ted to funguje jak ma (jak potrebuji) jinak v AUR je i nejaka GUI vec na nastaveni (doporucuji na otestovani, mam pocit ze to ani nema zadne zavislosti tak se toho pak necha dobre zbavit) HAL sem neresil (to podle me resi CorePointer) jedu na Archu s Xfce.

    jinak to ze to prestalo fungovat nechapu, proste synaptics se zacal chovat v default stavu uplne jinak :-(

    ...

    Section "InputDevice"
            Identifier      "Synaptics Touchpad"
            Driver          "synaptics"
            Option          "VertEdgeScroll"        "1"
            Option         "TapButton1" "1"
            Option         "TapButton2" "2"
            Option         "TapButton3" "3"
            Option  "Device"        "/dev/psaux"
            Option  "Protocol"      "auto-dev"
            Option  "LeftEdge"      "1700"
            Option  "RightEdge"     "5300"
            Option  "TopEdge"       "1700" 
            Option  "BottomEdge"    "4200" 
            Option  "FingerLow"     "25"
            Option  "FingerHigh"    "30"
            Option  "MaxTapTime"    "180"
            Option  "MaxTapMove"    "220"
            Option  "VertScrollDelta" "100"
    #       Option  "MinSpeed"      "0.09"
    #       Option  "MaxSpeed"      "0.18"
    #       Option  "AccelFactor"   "0.0015"
            Option  "SHMConfig"     "on

    EndSection
     

    .. a

    Section "ServerLayout"
            Identifier     "Xorg Configured"
            Screen      0  "Screen0" 0 0
            InputDevice    "Keyboard0" "CoreKeyboard"
            InputDevice    "Synaptics Touchpad" "CorePointer" "USB Mouse" 

    EndSection
     

     

    16.12.2008 13:32 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Po aktualizaci X serveru v ArchLinuxu nefunguje touchpad

    Díky, to bylo ono. A myslím, že to zajistila tato řádka:

    InputDevice    "Synaptics Touchpad" "CorePointer" "USB Mouse"  
    

    Přesněji řečeno, ten poslední token. Ten jsem tam předtím neměl. Ale experimentálně se mi to ověřovat nechce. :-D Takže je vidět, že ta nová vymoženost s HALem zrovna dvakrát nefunguje. :-(

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.