Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Hledám nějaký manuál či tutorial, kde by bylo popsáno programování vláken v GUI (pomocí PyQt). Google tyto info. přede mnou poněkud tají. Děkuju.
V PyQt jsem už dlouho nedělal, ale bude to nějak takhle:
class MojeVlakno(QThread): def run(): pass #tohle se provede ve vlakne moje_vlakno = MojeVlakno(); moje_vlakno.start();
Pro více info viz: http://www.riverbankcomputing.co.uk/static/Docs/PyQt4/html/qthread.html
Ty středníky tam nedávej . Už mi hrabe
.
ono je to v podstate stejne jako pro kazda jina vlakna... Je treba dat pozor, ze samotna trida MojeVlakno zije v hlavnim vlakne aplikace (GUI vlakno), takze pokud chces pristupovat k nejakym svym definovanym objektum pro tu tridu jak z MojeVlakno::run tak z jinych mist, tak musis pouzit mutex (QMutex).
Vyhodou QThreadu je to, ze je mozne napojovat signaly mezi vlakny a to za pouziti QuedConnection signalu, ktere jsou thread-safe (nemusis se starat o mutexy atd, jen proste posles signal z worker threadu a gui thread ho prijme a nic se neposere) (viz http://doc.trolltech.com/4.4/threads.html#signals-and-slots-across-threads)
Jednoduchy priklad muzes videt treba na nasem autoaway pluginu pro Jabbim http://dev.jabbim.cz/jabbim/browser/trunk/plugins/autoaway/autoaway.py . Neni to sice nejlepsi kod, protoze je asi tak stary jako Jabbim sam a ja se to tehdy jeste ucil, ale fungovat funguje :) a ta prace z thready tam je imho v pohode.
Jinak jeste dodam, ze z worker threadu samozrejme nesmis volat GUI funkce (nemuzes udelat self.parent().ui.lineEdit.setText(...)), tohle je prave idealni wrappovat pres ty signaly :). proste v tom threadu nesmis pouzivat Qt tridy pripadne funkce, ktere nejsou thread-safe (napriklad QPixmap tam pouzit nejde, ale QImage uz jo).
U me doma python-qt4-doc obsahuje mimo jine taky priklady na pouziti QThreadu. a samotna dokumentace ke Qt ma taky plno prikladu, staci si v googlu najit 'docs trolltech' a tam je hned odkaz na dokumentaci o threadech (jo, nechce se mi hledat ten link ted... :) )
Díky všem za info...
Tiskni
Sdílej: