Byla vydána nová verze 1.12.0 dynamického programovacího jazyka Julia (Wikipedie) určeného zejména pro vědecké výpočty. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání. Aktualizována byla také dokumentace.
V Redisu byla nalezena a v upstreamu již opravena kritická zranitelnost CVE-2025-49844 s CVSS 10.0 (RCE, vzdálené spouštění kódu).
Ministr a vicepremiér pro digitalizaci Marian Jurečka dnes oznámil, že přijme rezignaci ředitele Digitální a informační agentury Martina Mesršmída, a to k 23. říjnu 2025. Mesršmíd nabídl svou funkci během minulého víkendu, kdy se DIA potýkala s problémy eDokladů, které některým občanům znepříjemnily využití možnosti prokázat se digitální občankou u volebních komisí při volbách do Poslanecké sněmovny.
Společnost Meta představila OpenZL. Jedná se o open source framework pro kompresi dat s ohledem na jejich formát. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Google postupně zpřístupňuje českým uživatelům Režim AI (AI Mode), tj. nový režim vyhledávání založený na umělé inteligenci. Režim AI nabízí pokročilé uvažování, multimodalitu a možnost prozkoumat jakékoliv téma do hloubky pomocí dodatečných dotazů a užitečných odkazů na weby.
Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.14.0. Podrobný přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Bylo oznámeno, že Qualcomm kupuje Arduino. Současně byla představena nová deska Arduino UNO Q se dvěma čipy: MPU Qualcomm Dragonwing QRB2210, na kterém může běžet Linux, a MCU STM32U585 a vývojové prostředí Arduino App Lab.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.14.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Byla vydána nová stabilní verze 6.10 (YouTube) multiplatformního frameworku a GUI toolkitu Qt. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Zdravím,
chtěl bych se zeptat, zda-li jste se někdo nesetkal s problémem zobrazování u Epiphany.
Když si nechám načíst jakýkoliv novinkový příspěvek ze stránek National Geographic, tak je vše v pořádku. Pokud se však přepnu v prohlížeči na jinou záložku, nebo v GNOME na jiné okno a zpět, tak se mi text na stánce rozsype (viz přiložený obrázek). Stačí ale abych posunul stránku s rozsypaným textem mimo zobrazení a zpět a již je vše zase čitelné.
Písmo je typu monospace a nepomáhá žádná změna fontu - zobrazuje se stále stejně s tou samou chybou. Bohužel snímek se správným zobrazením se mi nepodařilo vyrobit, protože se vždy při jeho tvorbě text rozsypal.
Nesetkal jste se s tím už někdo? Dělá vám to taky nebo je to jenom u mě - mám špatné nastavení, či něco jiného?
Používám GNOME 2.24 s odpovídajícím Epiphany a Archlinux s posledními aktualizacemi.
Škoda, že nepíšete podrobněji - (Xorg Grafický ovladač)
Přesně tohle dělalo na starším počítači v kombinaci Gečka (jedno jestli firefox, epiphany apod.) a 3D ovladačů
nvidia < = 96.43.09 spolu s Xorg 1.5.x
Byla to chyba Nvidia ovladače a dělá to jen u géčkových prohlížečů . Jestli je to váš případ, tak
ŘEŠENÍ JE PROSTÉ : www.nvnews.net/vbulletin/showthread.php verze 96.43.10 to již má opraveno.
Děkuji za informaci - toto je přesně můj případ - Xorg 1.5.3 a NVIDIA ovladače 96.43.09. Vše je z aktuálních repozitářů Archlinuxu. Nehodlám experimentovat s přidáváním vlastních ovladačů do systému, takže počkám až v repozitářích aktualizují na verzi 96.43.10
Ještě jednou děkuji za info - alespoň vím, na čem jsem
Přidání asi není problém stačí podle původního PKGBUILDu udělat vlastní balíček (změnit zdroj a verzi)..., jenže ono to pořád není OK. Písmo se sice spravilo, ale přesun oken v XFCE je cukavý až hrůza, jinak ale vše jde - pomůže zapnutí jakéhokoliv compositoru (compiz, xfce apod.) a pak to při přesouvání necuká - poněvadž to jede přes 3d. Což je vidět že 2D vladač je nějakej rozbitej. xorg nv ovladač běhá ovšem zcela perfektně.
Skoro už lepší ta 96.43.09 - stačilo místo gčka něco s webkitem a problém s písmem nebyl...
Od doby xorg 1.5 až 1.6 jsou samé trable. INTEL grafiky blbnou(ubuntu jaunty), NVIDIE blbnou, a ATI pro jistotu xorg 1.6 raději ještě nepodporuje. Snad až ta nvidie nebude beta tak to pojede OK. A nebo už na ty starý karty kašlou a je to samá chyba. Na novým stroji jsou Nvidie 9x zcela bez problému.
Takže jsem vyzkoušel na daném PC se starou NVIDIí a Archem i686 z aktuálního daily live cd ubuntu kde je Xorg 1.5.99.902 a 96.43.10
Chodí to bez cukání přesunu oken, zřejmě si ten novej beta ovladač verze 96.43.10 rozumí až z Xorg 1.6 - Je to ovladač budoucnosti :) ... Takže až bude v archu Xorg 1.6 a nvidia 96.43.10 bude to OK. Kdyby nechtěli děcka hrát 3D hry, tak už tam je dávno jen ten otevřený 2D ovladač. 3D Nvidie jsou dobré, když jsou do 5 let staré a pak spadnou do legacy ovladačů a je to k vzteku.
Takže manželka teď dostane na PC UBUNTU jaunty a já budu doufat, že jí nezasáhne kritický bug než to bude "stable" verze.
Tiskni
Sdílej: